Hamsili İçli Tava


 • Porsiyon.com Şefi
  Hamsili İçli Tava
  4-6
  kişilik
  10
  dakika
  20
  dakika (pşr.)

  Hamsili İçli Tava Malzemeleri


  • Yarım kilodan biraz fazla hamsi
  • 2 su bardağı pirinç
  • 1 su bardağı kuru üzüm
  • 6-7 yemek kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 Türk kahvesi fincanı sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı tereyağı

  Hamsili İçli Tava Yapılışı


  Merhaba hanımlar, Karadeniz bölgesine ait, enfes bir lezzetten bahsedeceğim ve tarifini sizinle paylaşacağım… Öncelikle Karadeniz sofrasının bilinen hamsili pilavı aslında değiştirilmiş bir tariftir, Türk damak tadına göre. Ermeni mutfağının bilinen yemeklerden biri olan hamsili içli tava tarifidir aslı ama Karadeniz orijinal yapımında da değişiklikler vardır. Türk yemekleri arasında kendi ismini alan bu tarifin sizinle orijinalini yani Ermeni usulünden bahsedeceğiz. Ramazan ayında muhakkak denemenizi tavsiye ederim, bilinen bir iç pilav ile hazırlanmıyor ama sonuç muhteşem oluyor.

  Pilav, Türk mutfağında asla yeri doldurulamaz bir tariftir öyle ki tüm dünyada pişirme yöntemleri birbirine benzerdir ama Türkler için bu durum tamamen farklıdır. Demlendirme, dinlendirme, kavurma gibi işlemlerden pirinç geçer ve kıvam tutturmak aslında çok zordur. Kendine has ve vazgeçilmez de bir lezzet sunar. Yemeğimiz Ermeni mutfağından olduğu için Ermeni usulü iç pilavımızı hazırlayacağız. Bu işlem için su kaynatılır, içerisine az karabiber ve suyumuz kaynadığında içerisine pirinçlerimiz eklenir.

  Pirinçler için Türkiye’de yaygın olan osmancık kullandım ben genelde baldo kullanarak yaparım bu tarifi ama keşke baldo kullansaydım dediğim için sizin de baldo kullanmanızı tavsiye ederim, pirinçler daha diri kalıyor. Defne yaprağı ekleyebilirsiniz ama eklemek istemeyenler de eklemeyebilir. Çünkü birden bire Türk damak tadından kesin çizgilerle çıkmak sizin için beğeni uyandırmayabilir. Pirinçleri kaynar suya atmadan iyice nişastasını süserseniz, hamurlaşmaz ve pirinç suyunu daha kolay süzersiniz ve bol suda haşlarsanız pirinçlerimiz hiçbir şekilde lapa olma tehlikesinde kalmaz. Pirinçlerimiz az diri kalacak kadar kaynatılır. Kaynama bittiğinde direkt olarak suyumuz süzülür ve soğuk suda soğutulan pirinçlerimiz bir köşede bekletilir. Pirinçlerin direkt olarak soğuk suya girmesi önemlidir, aksi halde yumuşamaya devam eder.

  Hamsimizi eğer alırken kılçıklarını temizlettirdiyseniz sizin için büyük kolaylık ama temizletmediyseniz, temizlemeniz gerekmekte. Çok taze olduğu zaman kılçıklarını bırakmaz hamsilerimiz bu sebeple bir gün dolapta bekleyen hamsinin kullanılması sizin temizleme aşamasında hiç zorlanmamanızı sağlar. Temizlenen hamsiler için 28 cm genişliğinde borcam işinizi görür ki normalde bu iş için özel tavalar vardır ama Türkiye’de bulamayacağınız ve tabakla çevirmekte zor olacağından fırında yapmadan bahsedeceğim. Borcamın iç yüzeyindeki kısım temizlenen hamsilerin sırtları dışa bakacak şekilde dizilir ve her taraf düzenli, nizam içinde kapatılır. Borcamın köşelerinden bir kısım hamsinin taşması gerekmektedir ki üzerini kapatın, pilavımız görülmesin, borcam hazırlandığında bir tavada ince kıyılmış soğanı kızgın yağda pembeleşene kadar kavurup, kuru üzümümüzü ekleyelim, üzüm de kavrulduğunda şişecektir, yani üzümlerimiz için şişme tamamlandığında bu karışımı pirinçler ile harmanlayıp, ocağı kapatalım. Pirinçler her ne kadar diri olsalar da çok karıştırılmamalıdır, kırılabilir. Borcamda kaplanan hamsilerin içine pilavımız yerleştirilir ve köşelerden taşan hamsiler ile kıyılar sağlamlaştırılıp, kalan hamsilerle de pilavın üzeri kapatılır. Pilavımız pişerken hamsiler doğal olarak çekecektir bu nedenle hamsilerin tam uç uca eklenmesinden öte kıyıları üst üste gelecek şekilde eklenmeleri önemlidir.

  Önceden ısıtılmış, 200 derece fırına sürülmeden önce borcamın üzerinde yarım su bardağı kaynar su eklenir, erittiğimiz tereyağı da gezdirilir ve fırına sürülür… 20 dakika piştiğinde pilavımızın kalan çiğliği ve hamsilerimiz pişer, afiyet olsun, Ramazan için muhteşem bir lezzet.

  Yükleniyor...