Hamsi Tava


 • Porsiyon.com Şefi
  Hamsi Tava
  4-6
  kişilik
  5
  dakika
  10
  dakika (pşr.)

  Hamsi Tava Malzemeleri


  • Hamsi (Miktarı, isteğe göre)
  • Mısır unu
  • Sıvı yağ
  • Tuz

  Hamsi Tava Yapılışı


  Ramazan demek, özellikle ilk günlerinde inanılmaz bir yorgunluk ve gün boyu açlık neticesinde vücudun gerekli duyduğu inanılmaz bir besin ihtiyacına neden olur. Ben bu gibi özel günlerde, (özellikle ilk günlerde) hem kolay hem de besleyici tarifler paylaşmayı sevdiğim için bugün sizlere Ramazan yemekleri arasında hamsi tava tarifini vereceğim.

  Balıklarımızı temizlemek önemli ama eğer balıkçınıza temizlettirirseniz bu zahmetten de kurtulursunuz. Oldu ki temizletmediniz, bir gün buzlukta beklettiğiniz hamsiler, ilk tazeliklere göre çok daha kolay temizlenir ve kılçıkları alınır. Hamsi kılçığı ile yenir ama evde çocuk varsa kılçık sorun olabilir, bu sebeple nasıl daha kolay temizlenir bilmeniz bence gereklidir.

  İyice yıkanan ve kurulanan hamsilerimizi bir kap içerisinde tuzlar ve mısır ununa bularız. Tavada kızdırdığımız sıvı yağa sırası ile hamsilerimiz dizilir ve bir yüzeyleri tamamen kızardıktan sonra ikinci yüzeyleri çevrilir. Hamsinin şeklinin bozulmaması için pratik bir yöntem vardır o da düz bir tencere kapağı yardımı ile tüm hamsileri aynı anda çevirmektir. Afiyet olsun, hem çok kolay hem de lezzetli bir tarif.

  Yükleniyor...