Fırında Sarımsaklı ve Kaşarlı Ekmek


 • Porsiyon.com Şefi
  Fırında Sarımsaklı ve Kaşarlı Ekmek
  4-6
  kişilik
  10
  dakika
  30
  dakika (pşr.)

  Fırında Sarımsaklı ve Kaşarlı Ekmek Malzemeleri


  • 1 adet tüm somun ekmeği veya köy ekmeği
  • Yarım su bardağı kadar oda sıcaklığında tereyağı
  • 4 diş dövülmüş sarımsak
  • 2 dal ince kıyılmış yeşil soğan
  • 2 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri

  Fırında Sarımsaklı ve Kaşarlı Ekmek Yapılışı


  Merhaba hanımlar bugün sizlere fırında sarımsaklı ve kaşarlı ekmek tarifi vereceğiz. Oldukça lezzetli olan bu ekmek yemeklerinize ekstra bir lezzet imkanı sunacak.

  Fırında sarımsaklı ve kaşarlı ekmek yemeklerinize eşlik edebilirken dilerseniz tek başına da yiyebileceğiniz hatta çayın yanında muazzam olacak bir ekmek tarifidir. Daha fazla bekletmeden sizlere bu tarifi vermek istiyoruz.

  Fırında sarımsaklı ve kaşarlı ekmek yapmak için öncelikle ekmeğimizi pofuduk bir ekmek seçmeliyiz ki daha güzel olsun.

  Köy ekmeği veya Trabzon ekmeği bu tarife çok uygundur. Ekmeğimizi alıyoruz, enine ve boyuna tam derinine inmeden kesiyoruz, kare kare bir görüntü oluşacaktır.

  Ekmeği tamamen kesmemeniz gerekiyor, alt kısmı bir bütün halinde kalmalıdır. Daha sonra oda sıcaklığında beklettiğimiz tereyağını, ince ince kıydığımız yeşil soğanı ve sarımsağı iyice karıştırıyoruz.

  Bu karışımı ekmeğin dilimlediğimiz bölgelerine iyice girecek şekilde sürüyoruz ve buluyoruz. Daha sonra mümkün olduğu kadar her ekmek diliminin arasına peynirleri sıkıştırıyoruz.

  Ne kadar çok peynir olursa o kadar güzel olur ancak peynirleri sıkıştırırken ekmeği parçalamamaya dikkat edelim.

  Daha sonra ekmeği bir bütün halinde alüminyum folyoya sarıyoruz. Önceden ısıttığımız 180 derecelik fırına pişmesi için koyuyoruz.

  20 dakika kadar pişmesi yeterli olacaktır. Daha sonra folyoyu açıyoruz ve açık bir şekilde 10 dakika kadar daha pişiyor. Sıcak olarak yemenizi tavsiye ederiz.

  Yükleniyor...