Fırında Kıymalı Patlıcan


 • Porsiyon.com Şefi
  Fırında Kıymalı Patlıcan
  6
  kişilik
  30
  dakika
  20
  dakika (pşr.)

  Fırında Kıymalı Patlıcan Malzemeleri


  • 2 adet orta boy patlıcan
  • 300 gram kıyma
  • 2 adet kuru soğan
  • 4-5 adet sivri biber
  • 2 adet domates
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 5-6 diş sarımsak
  • Karabiber
  • Pulbiber
  • Tuz

  Patlıcanları kızartmak için:

  • Sıvı yağ

  Fırında Kıymalı Patlıcan Yapılışı


  Merhaba hanımlar, fırında pişen yemekler genelde kurur ve eğer kıyma gibi iç kısımlarında bir malzeme pişiyorsa, sossuz pişmesi veya kısık ısıda pişmesi durumunda, lezzetten büyük ödün verebiliriz demektir. Bu sebeple tarifin iç kısımlarında sizlere önereceğim yönergelere tam manası ile uymanızı, lezzet adına garantiye ulaşmanız için muhakkak tavsiye ederim.

  Patlıcanlarımızı alacalı bir şekilde yani uzunlamasına şeritler halinde, bol su ile yıkadıktan sonra soyalım ve bir santim kadar genişlikte dilimler haline ayıralım. Daha sonra tuzlu suda bekletelim ve suyun rengi değiştiğinde (30 dakika kadar sonra) alalım, patlıcanlarımızı bol su ile durulayıp, iyice süzüp kızgın yağda kızartalım. Bu işlemler patlıcanlarımızın çok fazla yağ çekmemesi içindir, patlıcan diğer sebzelere göre yağı çok fazla çeker kızgın yağda kızartılsa ve suda bekletilse bile. Bu sebeple kızaran patlıcanlarımızı kağıt havlu üzerinde bir miktar bekletip, emdiği yağı çektirmekte de fayda var.

  Et pişirmek zor iştir, çünkü etin kısa sürede değişen rengi bize hemen pişmiş imajını verir ama çiğ et yumuşak olmaz, etin tamamen pişmesi yumuşaması ile anlaşılır. Kıymada ise bu durum kum yermiş hissi vermesi ile anlaşılır. Bu sebeple kıyma pişirmek için bu zamana kadar kullandığınız metotları unutun ve boş bir tencerede (ne yağ ne su bulunmayan) kıymayı kısık ateşte harmanlayarak çevirin. Bir süre sonra kıymanın suyunu saldığını göreceksiniz, artık ateşin altını biraz daha açabilirsiniz, zira artık yanma riski ortadan kalktı. Zamanla saldığı bu suyun, ısı ve buharlaşma sonucu kaybolduğunu da göreceksiniz, ben bu aşamada biraz su ekliyorum ve bu suyun da buharlaşmasını bekletikten sonra yemeklik doğradığım soğan ve biberlerimi kıymanın içerisine boca ediyorum.

  Soğanlarım ve biberlerim de erimeye başladığında kıymama yağını ilave ediyorum ve salça ve diğer baharatlarımı da ekleyip, salçanın çiğ tadı kaybolana kadar yeniden harmanlayıp en son domateslerimi ilave ediyorum. Domateslerim suyunu saldığında ise kıymamız hafif sulu kalması için tamamen suyu çekilmeden ocaktan alıyorum. Kıyma ve et türevlerinin pişmesinde tuzun atılma zamanı çok önemlidir. Çünkü erken atılan tuz çok geç yumuşamaya sebep olur, bu sebeple son aşamada, ocaktan alınma anında tuz ilavesi yapılmalıdır.

  Fırın tepsimize veya borcama, herhangi bir yağ koymadan patlıcanları yerleştirin (ortalarını dibe kadar ezilecek ama delinmeyecek şekilde ezip) ve üzerine hazırladığımız kıymalı sosu ilave edip (3 kaşık kadar), tüm malzemelerimiz bitene kadar bu işlemi uygulayın. Fırın tepsimizin büyüklüğüne göre patlıcan ve kıyma kullanmak önemlidir ama siz bir karışıklık ile fazla kıyma kullanmışsanız, önemli değil yemeklerde de bu kıymalı sosu dilediğiniz gibi, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

  Daha sonra çok az şeker (çay kaşığı ucu ile) ve malzeme listemizde yer alan salçayı, ılık su ile açıp, fırındaki kıymalı patlıcanlarımızın üzerine gezdirin. Üzerini dilediğiniz gibi domates, biber, soğan dilimleri ile süsleyebilirsiniz… Fırınımızda 20 dakika kadar, önceden ısıtılmış halde, 180 derece pişirin ve sıcak servis edin.

  Afiyet olsun…

  Yükleniyor...