Fındıklı Marmelatlı Kurabiye


 • Porsiyon.com Şefi
  Fındıklı Marmelatlı Kurabiye
  8-10
  kişilik
  25
  dakika
  15
  dakika (pşr.)

  Fındıklı Marmelatlı Kurabiye Malzemeleri


  • 1 su bardağı un
  • 1 su bardağı fındık tozu
  • Çeyrek su bardağı şeker
  • 125 gram margarin ya da tereyağı
  • 1-2 yemek kaşığı çilek marmelatı veya herhangi bir marmelat

  Fındıklı Marmelatlı Kurabiye Yapılışı


  Merhaba hanımlar, kurabiye tarifleri artık ne kadar içerisinde aroma olsalar da hayatımıza o kadar çok girdiler ki sade gibi geliyor. Bu sebeple marmelat ile şenlendirmek, özellikle Anneler Günü gibi günlerde hem zarif bir adım olur, hem de sevdiklerimize hediye ederek ne kadar da hamarat biri olduğumuzu göstermek için iyi bir fırsat olur.

  İyi bir kurabiye hazırlamak için öncelikle iyi bir hamur elde etmemiz gerekir ki hamur yoğurmanın, özellikle kurabiye hamuru ise bazı püf noktaları vardır. Ancak bu noktalar uygulanır ise pastane kurabiyesi gibi ağızda dağılan, son derece lezzetli bir kurabiye elde ederiz ki eğer ölçülerde çok fazla oynarsanız da sonuç hüsran olabilir. Zira verdiğim ölçüler en iyi kurabiye için uygundur ama daha az şekerli veya şekersiz gibi damak tadınıza göre ayarlama yapabilirsiniz elbette.

  Öncelikle, geniş bir yoğurma kabı alalım ve içerisine unu eleyerek ekleyelim. Elenmiş unun içerisine fındık tozumuzu, şekerimizi ve margarini eritelim ve kesinlikle kaymadan, sadece eriterek dökelim. Son derece homojen bir hamur elde edene kadar iyice yoğuralım ve daha sonra da cevizden küçük toplar elde edelim, bu harçtan ve yağlı kağıt serisi tepsimize serelim.

  Yağlı kağıt her evde olmayabilir, elbette kendi tepsinizi kendiniz de yağlayabilirsiniz ama fırında pişen hamur işlerinde sıvı yağ kullanılarak hazırlanan tepsiler mamulün alt kısmının pişmemesine ve hatta çiğ kalmasına neden oluyor bu sebeple oda sıcaklığında yumuşamış bir margarin ile fırın tepsisi her tarafında eşit kalınlıkta olacak şekilde iyice yağlanır ve kurabiye bezelerimiz dizilir. Şekil olarak tam yuvarlak olsun istemediğimiz için sert bir şekilde değil ama yine de alt kısmı düzleşecek kadar kuvvetle tepsiye yerleştirilirken kurabiyelerimiz şekillendirilir ve üzeri serçe parmağımız ile marmelatımızın gireceği yer oyulur.

  Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişen kurabiyelerimiz henüz sıcakken çay kaşığı yardımı ile marmelat da yerleştirilir ve soğuyunca servis edilir. Soğutma işleminde hiçbir sıcak yemek veya tatlı direkt olarak sıcakken dolaba koyulmaz, zira bozulur. Bu sebeple önce oda sıcaklığında kaynarlığını atsın, ılısın daha sonra ancak buzdolabında tam manası ile soğuması için bekletilebilir, afiyet olsun.

  Yükleniyor...