Evde Tereyağı


 • Porsiyon.com Şefi
  Evde Tereyağı
  4-6
  kişilik
  20
  dakika

  Evde Tereyağı Malzemeleri


  • 5 kg kaymak
  • Su

  Evde Tereyağı Yapılışı


  Öncelikle 5 kg kaymağı alarak buzdolabında 15 gün kadar bekletin. Tarif, taze kaymak ile de olacaktır ancak yoğurma işlemi daha uzun sürecek ve suyu da daha çok çıkacaktır. Bu durumda tereyağının daha az olmasına neden olacaktır.

  Beklemiş olan kaymaktan tereyağı yapmak daha kolay olacaktır ve daha az fire vermesine neden olacaktır. Beklemek istemiyorsanız da taze kaymak ile yapmanız mümkündür. Bundan sonrasını ayarlayabilirsiniz.

  Bir kaba ya da bir tepsiye kaymağı alın ve yoğurmaya başlayın. Bu işlemi yapmak uzun sürebilir çünkü yoğurdukça kaymağın suyunu bırakması gerekiyor. Bu sırada da sararmaya başlayacak.

  Tepside birikmiş suları ara ara dökmek gerekiyor ki, kaymaktan yeniden su çıkıp çıkmadığını anlamak lazım. Kaymağın rengi dönene kadar yoğurun ve pürüzsüz bir kıvam almasına özen gösterin.

  Bu kıvama geldiğinizde elinizle sıkıştırarak büyük toplar hazırlayın. Bu topları soğuk suya atın ve biraz bekletin. Su bulanıklaşacaktır, bu geçene kadar soğuk suyu değiştirin (3 kez bekletmek ve suyu değiştirmek yeterli olacaktır).

  Su berraklaştığı zaman işlem olmuş demektir. Sudan çıkardığınız tereyağını bir kaba alın ve tuzsuz şekilde kullanacaksanız saklama kaplarına alarak dondurucuda saklayın.

  Tuzsuz tereyağı buzdolabında dayanmayacaktır dolayısı ile kullanacağınız kadar ayırarak kalanı dondurucuya kaldırabilirsiniz.

  Yükleniyor...