Ev Tarhanası


 • Porsiyon.com Şefi
  Ev Tarhanası
  12
  kişilik
  15
  dakika
  50
  dakika (pşr.)

  Ev Tarhanası Malzemeleri


  • 1 kilogram domates
  • 1 kilogram kırmızıbiber
  • 1 kilogram kuru soğan
  • Yarım kilogram haşlanmış nohut
  • 1 kilogram yoğurt
  • 3 yemek kaşığı tuz
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 demet nane
  • 5 kilogram un (yaklaşık)

  Ev Tarhanası Yapılışı


  Merhaba hanımlar, evde tarhana yapımı bize aslında atalarımızdan yadigâr bir tariftir. Türk geleneksel yemeklerinin arasında yer alan tarhana çorbasının temelini hazırlamak zordur ve bu sebeple genelde hazır tercih edilir ama hazır tarhana ile evde yapılan tarhana arasında da büyük lezzet farkları var maalesef. Tarhananın Türkiye kaynaklı olduğu kesin ama hangi yöreye ait olduğu bilinmemekte, ben en çok Afyon bölgesinin tarhanalarını sevdiğim için bu bölgenin tarhana yapımını sizlerle paylaşacağım. Çünkü yörelere göre büyük farklılıklar görebiliyorsunuz tarhana tarifinde.

  Hazır Ramazan’a girmişken tarhananızı hazırlamak ve kısa süre içerisinde hazır hale gelen tarhananızı tüm Ramazan kullanmak eminim sizin için güzel bir his olacaktır.

  Öncelikle malzeme listemizde yer alan soğan, biber, maydanoz ve taze nanemizi temizleyelim. Güzelce ve her birini mümkün mertebe ince olacak şekilde kıyalım. Blenderden geçirildiği zaman suyunu çok fazla kaybediyor, bu sebeple sevmiyorum ve daha sonra 1 litre su ile ocağa alalım ve erime kıvamına gelinceye kadar haşlayalım. Bu haşlama işleminin tamamlanmasından sonra da haşlanmış nohutlarımızı bu karışımın içerisine alalım ve blender ile bu safhada güzelce inceltelim. İncelttiğimiz karışımı süzüyoruz, süzdüğümüz karışımı geniş bir yoğurma kabının içerisine alalım ve yoğurt, tuz ekleyerek yoğuralım. Yoğururken kıvam alması için bir yandan da elenmiş un ekleyelim ve kıvam alma işlemi katı bir hamur elde edene kadar harcımız yoğrulur ve daha sonra da ekşimesi için hamurumuzu çelik tencere içerisine alalım ve 6-7 gün boyunca bu kabın içerisinde günde bir sefer, öğlen vakti karıştırarak bekletelim. Hamurumuz bu aşamada bazen sulanabilir, karıştırma işleminde içerisine un ekler ve eğer sulanma meydana gelirse yeniden yoğurabilirsiniz. Ne kadar çok beklerse o kadar ekşili, güzel bir tadı olur ama Ramazan artık geldi, çok fazla zamanımız yok diyorsanız bekletme işlemini 3-4 güne de çekebilirsiniz.

  Hamurumuzu bir bezin üstüne bu bekleme süresinden sonra küçük parçalar koyarak koyun ve gölgede kurumaya bırakın, kuruma işlemi 1-2 gün sürecektir, arada ters çevirin ve tamamen kuruduğunda kırın bu hamur parçalarını ve elekten geçirip, artık bez bir torba içerisinde saklayarak, dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Eğer kurutma işleminde bez kullanırsanız eskiler gibi çoğu zaman beze yapışan hamur canınızı sıkacaktır ama yağlı kağıt kullanırsanız çok kolay çevirebilirsiniz, yapışmadan… Afiyet olsun sadece Ramazan’da değil, koca sene kullanabileceğiniz eşsiz bir geleneksel lezzet elde ettiniz…

  Yükleniyor...