Etli Taze Bamya


 • Porsiyon.com Şefi
  Etli Taze Bamya
  6-8
  kişilik
  15
  dakika
  25
  dakika (pşr.)

  Etli Taze Bamya Malzemeleri


  • Yarım kilo taze bamya
  • Yarım kilo kuşbaşı et
  • 2 adet büyük domates
  • 2 adet orta boy soğan
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 3 diş sarımsak
  • 2 limon suyu
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 yemek kaşığı tereyağ

  Etli Taze Bamya Yapılışı


  Merhaba hanımlar ve beyler, bamya benim tıpkı mantar ile ete çok yakıştırdığım sebzelerden ve iyi hazırlandıklarında halk arasında sevilme nedeni olan enfes bir lezzet haline geliyorlar. Aslında neden bilmem her meyve ve sebzenin kendisine ait bir sıvısı vardır ama bamyada bu istenmez zira tüm vitamin bu sıvı içerisindedir bamyada. Dilerseniz verdiğim püf noktası ile bu sıvıdan kurtulabilir ya da başka bir metot daha vereceğim, bu metotla da bu hissi en aza indirip yemeğimizi hazırlayabilirsiniz.

  Öncelikle, bamyalarımızı bıçak değdirmeden bol suda yıkayıp daha sonra da elle (yine bıçak değdirmeden) şapkalarını alırız. Şapka alındığında hunimsi bir kısım kalacak, bu kısımda sakınca yok bamyamız bu şekilde kullanılacak ama eğer o sıvının gitmesini istiyorum derseniz bu aşamada bamyalarımızı ılık su içerisinde dış kısımlarını çizerek sirke ve tuz ekleyerek 1 saat kadar bekletebilirsiniz. Seçim sizin.

  Bamyalarımızın boyutu ne kadar ufak ve rengi yerinde ise o kadar tazedir. Zaten iri olmadıkları süre içerisinde bıçak değdirmek zorunda kalmayacağınız. Yani bamyalarımız iri ise yine bıçak değdirmeden elle şapka kısımlarını alın ve bu durumda ister istemez sirkeli, tuzlu suda bekletin ki boyut küçülsün.

  Bu arada etimizi iyice yıkar ve üzerini az geçecek su ve tuz ile birlikte düdüklüye koyarız. Kaynayana kadar orta ateşte daha sonrasında da kısık ateşte 10 dakika pişirir ve düdüklümüzün kapağını açıp bir köşede soğumaya bırakırız. Eğer daha önce düdüklü kullanmadıysanız düdüklü nasıl kullanılır, hakkında bilgi edinin zira kendinize zarar verebilirsiniz.

  Bu tavsiyeden sonra eti pişirmede kullandığımız suyu ayırır bir köşeye ve etlerimizi doğrarız. Etlerin küçük olmasında sakınca yok, iri olmasında da damak tadınıza göre eti dişinize göre doğrarsınız ve daha sonra bir tencere içerisinde bu etlerle; yemeklik doğradığımız soğanları pembeleşinceye kadar kavurur, küp küp doğradığımız domatesler ile tereyağında harmanlarız. Çok az ılık su ile açtığımız salçamızı da çiğ kokusu gidene kadar kavurup bamyalarımızı ekleriz. Bir köşeye ayırdığımız etin pişme suyunu ekleriz ve gerekirse su ilavesi yapıp iri kıyım sarımsak ve limonlarımızı da ekler pişmeye bırakırız. Etli bamya yemeğimiz kısık ateşte 25 dakika içerisinde hazır olacaktır. Ben yanında makarna sunuyorum, ikisi güzel gidiyor sizler de dilerseniz bu şekilde sunabilirsiniz, afiyet olsun.

  Yükleniyor...