Et Kavurma


 • Porsiyon.com Şefi
  Et Kavurma
  2-4
  kişilik
  5
  dakika

  Et Kavurma Malzemeleri


  • 1 kilogram dana kuşbaşı

  İsteğe göre:

  • Kekik

  Et Kavurma Yapılışı


  Merhaba hanımlar, bugün sizlerle Kurban Bayramı’na istinaden et kavurma tarifini paylaşacağım. Et kavurma aslında temel bir yemek hazırlama gibi görülse de değildir. Her yörenin kendisine özgü tarzları vardır. Doğu’da (Mardin) çok fazla kekik kullanılır ve diğer sebzeler kullanılmaz. Bu sebeple sizlere Mardin usulü et kavurmadan bahsetmek istiyorum, içerisinde sebze olmadığı için etin tadını direkt alabilesiniz diye.

  Dilerseniz soğan da ekleyebilirsiniz ama tavsiye etmiyorum. Öncelikle kuşbaşı etlerimizi geniş bir tencere içerisinde harlı ateşte ilk köpüğünü salana kadar kavurun, sonra kef adı verilen yani etin kanı olan o köpüğü alın ve kavurmaya devam edin. Daha sonra et sulu kısmını bırakacaktır. Etin tüm suyu salması ve çekmesinden sonra diriliğini kontrol edin. Et taze olduğu için geç yumuşayabilir, bu aşamada su eklemesi yapıp, kavurma süresini uzatarak etimizin daha taze düşmesini sağlayabiliriz.

  Et pişince tuzumuzu atalım, tuzun ilk başta atılması etin sertleşmesine sebep olacağı için son aşamada atıyoruz ve ocaktan almaya yakın bol kekik ile etimizi baharatlandırıp, servis ediyoruz.

  Afiyet olsun…

  Yükleniyor...