Elma Çayı Diyeti


 • Porsiyon.com Şefi
  Elma Çayı Diyeti

  Elma Çayı Diyeti Malzemeleri


  • Elma
  • Portakal
  • Tarçın
  • Limon
  • Karanfil
  • Su
  • Listedeki diğer malzemeler

  Elma Çayı Diyeti Yapılışı


  Sağlıklı ve fit bir vücut için gereken dengeli beslenme, kimi zaman farklı yollarla takviye edilmeye çalışılır. Vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddeleri bir şekilde sağlanırken bu süreçte kilo verilmesi de önem taşır.

  Elma pekti, içerik olarak oldukça iyidir. Lifleri zengin olduğu için tok tutucu, acıktırmayı geciktirici, bağırsakları çalıştırıcı özelliklere sahip olan bu meyve kabızlığı da önlemektedir. Bu pektin çayı aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır ve yağ yakımı çabuklaşır.

  Elma hem sağlıklı, hem vücuda her açıdan faydalı, hem de kilo vermeyi sağlayan bir meyve olarak bilinir. Pek çok hatalık elma tüketimi ile önlenebilir. Kolesterolü düşüren, kan şekerinin düşmesine yardımcı olan, gut hastalığına karşı tercih edilen, romatizmaya iyi gelen elmanın çayı da tüm bu işlevlerin yanında kilo verilmesini sağlayacaktır.

  Elma Çayı İle Nasıl Zayıflanır?

  Elma diyeti ya da elma çayı diyeti, sağlıklı yaşam ve diyet dünyasının en çok ilgi gören çeşitleri arasında yer alır. Çünkü elma, negatif kalorili yiyecekler arasında gösterilir. Peki bu ne demektir?

  Normal orta boy bir elma, yaklaşık 80 kaloriye sahiptir. Elamdaki fazlaca bulunan lifler ise söz konusu 80 kaloriyi sindirirken tüketilir. Yani elma daha midede iken yarı kalorisi gitmiş şekilde tüketilir. Kan şekerini de düzenleyen, tokluk hissi veren elma, çayı ile de aynı özellikleri sergilemektedir.

  Elma Çayı Tarifi

  Her ne kadar hazır şekilde satılan elma çayları varsa da, bir takım doğal malzemeler ile evde de elma çayı hazırlanabilir. Hem sağlık açısından, hem de ekonomi açısından bu yöntem daha çok tutulmaktadır. Peki, elma çayı nasıl yapılır?

  Yöntem 1:

  Malzemeler: 2 adet elma, 1 adet portakal, 1 adet limon, 2 kalem tarçın, 3 parça karanfil, 2 litre kadar su

  Yapılışı: Bahsedilen her bir meyve ince ince doğranarak dilimleniyor. 2 litrelik suyun olduğu tencere içine tarçın ve karanfil atılıyor. Yaklaşık 15 dakika kadar bu karışım karıştırılıyor. Dilimlenen meyveler de bir yandan tencereye atılıyor ve çay hazır hale geliyor. Ara öğünler sırasında 6 ila 7 defa içilebilen bu çay şeker dengesini de normale oturtuyor. Bitkisel zayıflama seçenekleri arasında en sık bu yöntem tercih ediliyor.

  Yöntem 2:

  Malzemeler: 1 adet yeşil elma, 1 adet limon, 2 adet çubuk tarçın, kuru karanfil parçaları (az miktar), karabiber

  Yapılışı: Yeşil elma ve limon küçük parçalara bölünerek 8 su bardağı kadarlık suya bırakılır. Daha sonra 2 adet çubuk tarçın ile 1 tatlı kaşığı kadar kuru karanfil ve 1 tatlı kaşığı kadar karabiber suya eklenir. Yaklaşık 15 dakika kadar bu karışım kaynatılır. Çay hazır hale gelir ve gün içinde defalarca içilebilir.

  Yükleniyor...