El Açması Ispanak Böreği


 • Porsiyon.com Şefi
  El Açması Ispanak Böreği
  6-8
  kişilik
  20
  dakika
  20
  dakika (pşr.)

  El Açması Ispanak Böreği Malzemeleri


  • 1 yumurta
  • 1 Türk kahve fincanı sıvı yağ
  • 5 su bardağı un
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • Yaklaşık 2-3 bardak su
  • 1 paket margarin ya da tereyağ (ara katlar ve üzeri için hamura katılmayacak)

  İç harcı için:

  • İnce ince doğranmış ıspanak
  • Beyaz peynir
  • 1 yumurta
  • Sıvı yağ

  El Açması Ispanak Böreği Yapılışı


  İç Harcın Hazırlanışı:

  Ispanak özellikle yaprakları arasında çok fazla çamur ve benzeri atık biriktirdiği için bol su ile (yaralamadan önce) yıkanmalı ve daha sonra suyu süzüldüğünde ise kesilerek yağda kavrulmalı. Ben yağda iyice kavurduğum ıspanaklara tuzunu ilave eder ve ocaktan alırım. Çok fazla ılımadan hemen önce de yumurta ve peynirini de ekler karıştırırım. İnanılmaz hoş bir iç harç elde etmiş olurum.

  El Açması Ispanak Böreği Tarifi’nin Yapılışı:

  Merhaba yemek yapmayı sevenler ama gerçekten yemek yapmayı sevenler. Ben hazır birçok ürünü, bir araya getirip ve onlardan hazırladıkları şeylere bu yemektir diye sunanları sevmiyorum. Bir yemek her safhasında emek ister ve o emeğin karşılığı tam olarak verildiği zaman elinizin lezzeti anlaşılabilir. Elbette bazı durumlarda uğraşının boyutunu düşürmek için ek yöntemler kullanılır. Örneğin, hazır yufka ama bilmenizi isterim ki hamur işi denildiğinde korkulmaya hiç gerek yoktur. İyi bir hamur hazırlarsanız, en fazla yarım saatinizi alacak bir açma işleminden sonra istediğiniz yufkalar hazır olacaktır. İyi hamur hazırlamak da zor değil, sade ölçülerime harfiyen uyun ve yönergelerimi şaşırmadan izleyin yeterli.

  İyi bir hamur demek, her yerinde eşit, içinde hamur topları olmayan, homojen bir hamur demektir. Bu nedenle unumuzu elememiz gerekir ki topaklanmalar bizi ileride rahatsız etmesin. Unu eleyelim ve geniş bir kap içerisine alalım, orta kısmını açalım, un köşelere doğru adeta bir havuz gibi açılmalı. Daha sonra, hamurumuzun istenilen kıvamda olması için kullanacağımız su miktarını hesaplamak çok zordur. Bu nedenle hamuru yoğurdukça gereken suyu ekleme yapacağız, giriş için bir su bardağı su yeterlidir. Açtığımız havuza bir su bardağı suyumuzu koyduktan sonra, diğer malzemeleri sıvıdan katıya doğru ekleyelim ve her ekleme işleminde yoğurup en sonunda hamurumuz kulak memesi kıvamına geldiğinde dinlendirmeye bırakalım, kabartma tozu etkisini gösterene kadar. Birçok zaman ben hamur için unu elerken içerisine kabartma tozu ve hatta tuzumu da koyarım ve her yerinde bu lezzet ve etkilerin eşit olmasını sağlarım, dilerseniz siz de bu yöntemi yapabilirsiniz.

  Elde ettiğimiz hamurdan bezeler hazırlama kısmına geldik, eşit büyüklüklerde 16 adet bezemizi hazırlayalım ve bu bezeleri 4’erli şekillerde üst üste elimizde yuvarlak şekil verip, tabak büyüklüğüne getirerek dizelim. Her ara kata oda sıcaklığında yumuşamış tereyağımızı (1 kaşık her kat için) sürelim ve bu şekilde 4 tane hamur elde edelim. Bu aşamadan sonra hamur açma işlemine geçiyoruz. Eğer elinizin yeteneğine güvenmiyorsanız daha deneyimli birinden yardım isteyebilirsiniz ama hamur açmak aslında işin başına geçildiğinde anlaşılır ki çok kolaydır. İncelmeye başladıkça, un ile serperek kopmaması sağlanan hamurumuz oklava yardımı ile olabildiğince inceltilir. Ne kadar ince olursa o kadar makbuldür. Açtığımız yufkaları 2’şer eşit parçalara ayıralım ve içlerine iç harcımızı ekleyip, daha sonra kıvırıyoruz. Kıvrımlarımızın çok sıkı olmaması gerekir ki pişerken o ısı ile hamurlaşmasınlar ve daha sonra kıvrımlarımızı fırın tepsimize alıyoruz. Dilersek yağlı kağıt kullanabilirsiniz ama bu kadar zahmete girişmişken kendi yağlı tepsimizi de hazırlayalım.

  Yağlı tepsilerde genelde sıvı yağ kullanılarak hazırlanma ile karşılaşsam da bu dip kısmının pişmemesine, böreğimizde ise hoş olmayan bir taban elde etmemize neden olur. Margarini tepsinizin yüzeyinde kalın ve her yerinde eşit bir tabaka oluşturacak şekilde sürün ve yağlı tepsiniz hazır…

  Tepsimize dizdiğimiz böreklerimizin üzerine (yakmadan) erittiğimiz tereyağını ve sıvı yağımızı fırça ile ilave edip bolca dere otumuzu serpip önceden ısıtılan 200 derece fırınımızda pişiriyoruz. Eminim herkes çok sevecek, afiyet olsun.

  Yükleniyor...