Edirne Ciğeri


 • Porsiyon.com Şefi
  Edirne Ciğeri
  2-4
  kişilik
  30
  dakika
  10
  dakika (pşr.)

  Edirne Ciğeri Malzemeleri


  • 500 gram dana ciğeri (zarı alınmış)
  • Az miktarda un
  • Tuz
  • Yağ (kızartmak için)

  Edirne Ciğeri Yapılışı


  Merhaba hanımlar, geleneksel yemekler denildiğinde aklıma yaprak ciğer de olarak bilinen Edirne ciğeri gelir. Normalde ciğer pişirmede yöntem olarak kızartmanın ani yapılması ve dışının kıtır, içinin yumuşak olması gerekirken Edirne ciğeri ince olduğu için dıştaki kıtırlığa lezzet olarak daha çok önem veren bir yemektir diyebiliriz. Eğer siz de bu yönde lezzet arıyorsanız Edirne ciğerinin dillere destan lezzetini tatmanızı tavsiye ederiz.

  Güzel bir Edirne ciğeri için öncelikle dana ciğerimizin zarının muhakkak alınması gereklidir. Bu işlemi kasabınıza yaptırabilirsiniz ama ben Türkiye’nin neresinde olursa olsun Edirne ciğeri diye ciğerimi kasaba doğratmak istesem, alakası olmayan şekilde doğrar ve verir. Jülyen kesime yakın ama daha iri bir şekilde. Bu sizin işinize yaramayabilir, 2 parmak genişliğinde ve her yerinde eşit, ince dilimler lazım olduğu için bu kesimi sizin yapmanızda fayda var.

  Ciğerimizi kasaptan zarı alınmış bir şekilde aldık ve kendimiz gereken şekilde güzelce doğradıktan sonra, tuzlayıp kevgire alalım ve kevgiri de bir kap içerisine alıp (kanı akıp, taşmasın) dolapta yarım saat kadar dinlendirelim. Hem iyice tuzunu emsin hem de fazla kan gitsin. Bu aşamadan sonra unladığımız ciğerin fazla ununun tamamına gitmesi için iyice kevgirde sallayarak harmanlayalım ve ardından bol çiçek yağını kızdırıp, 1’er, 2’şer ciğerimizi pişirmeye başlayalım. Ben bu aşamada damak tadıma göre baharatlar eklesem de aslında orijinal tarif için herhangi bir baharat söz konusu değildir ve yine damak tadıma göre ister çok kıtır, ister az yumuşak pişirdiğim Edirne ciğerlerimi servis ederken de soğan salatası (bol sumak ve limonlu), piyaz, kuru biber de muhakkak kullanırım. Siz dilediğiniz şekilde ek kullanabilirsiniz, enfes bir lezzet afiyet olsun.

  Yükleniyor...