Dondurmalı İrmik Helvası


 • Porsiyon.com Şefi
  Dondurmalı İrmik Helvası
  6-8
  kişilik
  10
  dakika
  30
  dakika (pşr.)

  Dondurmalı İrmik Helvası Malzemeleri


  • 500 gram irmik
  • 1 paket margarin veya tereyağı

  Şerbeti için:

  • 2 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • 2 su bardağı şeker

  Üzeri için:

  • Fıstık

  İçi için:

  • Sade dondurma

  Dondurmalı İrmik Helvası Yapılışı


  İrmiğin sıcağıyla dondurma buluştuğunda dengeleyici bir lezzet çıkıyor ortaya. İrmik helvası yapmak biraz kol marifeti istiyor. Ancak sonunda her öğünün ardından yenebilecek keyifli bir tatlı yapılmış oluyor.

  Dondurmalı irmik helvası hem az malzemeli hem de çok lezzetli ve tercih edilen bir tatlıdır. Bunun yanı sıra da pek çok tatlıya yedikten sonra hafif hissetmenizi sağlayacak bir tatlıdır.

  Küçük bir tencere içine şerbeti için gerekli malzemelerden şeker, süt ve suyu koyun, şekerini eritene kadar da karıştırarak ısıtın. Kaynatmanız gerekli değil, yalnızca şekeri eritecek kadar ısıtmanız yeterli olacaktır.

  Daha sonra ocağı kapatın. Ardından irmiği kavurmaya koyulun. İrmik için kavurabileceğiniz şekilde bir tencere seçin, içine margarini koyun ve erimesi için bekleyin.

  Eriyen margarinin üzerine irmiği ilave edin, irmik koyulaşana kadar sürekli tahta bir kaşık ile karıştırarak kavurun. Helva yapmanın en önemli kısmı kavururken harcanan bu kol gücüdür.

  İrmiğin rengi değişip güzel kokular salmaya başladığında hazırladığınız şerbeti tencerenin kapağını kaldırıp çok dikkatlice dökün. Hemen kapağını tekrar kapatın. Çünkü şerbet sıçrayabilir. Daha sonra 6-7 dakika kadar daha karıştırarak koyulaşması için bekleyin.

  Bu sırada ocağı kapatarak tencerenin de kapağını kapalı tutarak helvanın demlenmesini bekleyin. Helva hafif ılıdıktan sonra şöyle bir karıştırın.

  Daha sonra küçükçe bir kâse içine streç film serip, hem tabanına hem de kenarlarına helvayla döşeyin. Orta kısmına dondurmasını koyun ve ters çevirin. Üst kısmını fıstıkla süsleyerek servis edin. Afiyet olsun.

  Yükleniyor...
1 yorum yapılmış. Sende yorum yap