Dilber Dudağı


 • Porsiyon.com Şefi
  Dilber Dudağı
  12
  kişilik
  30
  dakika
  20
  dakika (pşr.)

  Dilber Dudağı Malzemeleri


  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 2 adet yumurta
  • 1 yemek kaşığı sirke
  • Yarım paket kabartma tozu
  • 1 silme çay kaşığı tuz
  • 4,5 su bardağı un

  Açmak için:

  • Mısır nişastası

  Arası için:

  • İri kırılmış ceviz

  Üzerine sürmek için:

  • 100 gram tereyağı

  Şerbeti için:

  • 3,5 su bardağı şeker
  • 3,5 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

  Dilber Dudağı Yapılışı


  Merhaba hanımlar ve elbette geleneksel tatlıseverler. Geleneksel tatlılar denildiğinde benim aklıma saray mutfağının göz bebeklerinden birisi olan dilber dudağı gelir. Saray mutfağında üretilmiş ve halka geçmiştir zamanla bu tatlı ve Türklerin kendisine has lezzetlerinden biridir. Sizler de eğer bu tarifi yapmayı bilmiyorsanız, deneyeceğinize ve çok beğeneceğinize eminim.

  Öncelikle dilber dudağı tatlımız için hamurumuzu hazırlıyoruz. Ben her hamur hazırlama işleminde unun elenmesine önem gösteririm. Özellikle şerbetli tatlarla hamurun daha sonra şerbet ile yumuşatılması un içinde bir topaklanma varsa bariz bir şekilde belli etmesinden dolayı. Unumuzu eledik geniş bir kap içerisinde hamur malzemelerinde yer alan tüm kurularla harmanladık ve bir tepe oluşturduk. Bu işlemden sonra tepenin ortası açılır ve katıdan, sıvıya doğru diğer hamur malzemeleri de eklenerek ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Hamurun içerisindeki kabartma tozu etkisini göstersin diye biraz hamur dinlendirilmelidir ama ben bu işlemi hamuru bezelere ayırdıktan sonra fırın kabında, oda sıcaklığında yapıyorum. Sizler de hamuru 24 eşit parçaya ayırıp, bezeler halinde yuvarladıktan sonra fırın tepsisinde, oda sıcaklığında 1-2 saat kadar dinlendirirseniz kafi olacaktır.

  Dinlendirdiğiniz hamurları ister el ile, isterseniz de merdane ile tabak büyüklüğünde açın ve aralarına nişasta serperek, 12, 12 iki büyük hamur oluşturun. Oluşturduğunuz hamurların yine (gerektiğinde) nişasta serperek açılması gerekli ama hamurumuz zaten yumuşak ve oda sıcaklığında açtığımız için de çok zorlanmadan hemen açtığımız bir hamur olacak. En azından ben hiç zorlanmadım ama burada dikkat etmenizi istediğim bir nokta hamurumuzun ne kadar inceleceğidir. 3-4 milim bir incelme dilber dudağı tarifimiz için yeterlidir. Hamurumuz artık yufka kıvamına geldi ve şekil verilmesi gerekli. Ben kurabiye elips şeklinde kesme kalıbı kullandım ve hamurumuzun çok fazla israf olmaması için birbirine çok yakın bir şekilde kesmeye özen gösterdim. Elbette şeklinden dolayı bir miktar hamur artacak ama o hamurları da açıp en azından 2-3 adet daha fazla tatlı elde edebilirsiniz. Çok güzel olmuyor, nişasta yerleri farklı olduğundan ama hamurun israf edilmesindense şeklinden ödül verilmiş bir iki adet tatlıyı tercih ederiz hepimiz, eminim.

  Fırın tepsimize çok sık bir şekilde aralarına ceviz koyduğumuz ve üstünü (kesinlikle zorlamadan) hafifçe ikiye katlayarak örttüğümüz dilber dudakları alınır. Toz ceviz kullanmıştım ilk denememde ve şerbeti döker dökmez, dilber dudaklarının arasından cevizlerim akıp gitmişti, bu sebeple sizin de aynı hataya düşmemeniz için cevizleri kırılmış ama kesinlikle toz olmayacak şekilde kullanmanızı tavsiye ederim. Fırın tepsimize çok sık dizdiğimiz için tüm malzemeleri sığdırabiliyoruz ve artık tatlılarımızın üzerine sürmek için bir tavada erittiğimiz tereyağını (1-2 yemek kaşığı zeytinyağı da eklenebilir) fırça yardımı ile yayıyoruz. Her yerinde eşit ve bolca kullanın, zira hamurumuz yağlı diye tepsimizi yağlamadık bu sebeple üzerinden biraz fazla tereyağ olması sorun olmayacaktır.

  Önceden ısıtılmış fırınımızda dilber dudaklarımızın 190 derecede pişmeleri gerekmektedir ama çok hızlı piştikleri için sürekli olarak yanmamaları için kontrol edilir ve fırından çıktığında dilber dudaklarımızı bir borcama alırız. Borcama alma nedenimiz tepsi içerisinde dilber dudaklarımız arasında mevcut olan boşluklar tam olarak emilime imkan vermeyecektir, siz isterseniz fırın tepsisinde de şerbetleyebilirsiniz ama ben sağlıklı bulmuyorum. Bu işlemden sonra dilber dudaklarımızın üzerine hemen ılıyan şerbetimiz eklenir. Şerbet ekleme işleminde tatlıların sıcak, şerbetin ılık olması durumu şerbetin tam olarak ne zaman yapılacağını kestiremememize neden olur ama ben en başında, hamurum dinlenirken, son sürelerinde hazırlıyorum ve zaten ılıyor işlemlerin zamanı geleceği anda ama siz size uygun bir zamanda da hazırlayabilirsiniz elbette.

  Dilber dudağımız için şerbet hazırlamak çok kolay. Şerbetimiz için şeker ve su ile karıştırılır ve kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başladığı anda şerbet için verdiğim malzeme listesinde de yer alan limon suyu eklenir ve bir 20 dakika daha kaynatılır bu aşamadan sonra ocaktan alınıp, ılımaya bırakılır.

  Dilber dudaklarımız için yaptığımız hamur hava sıcaksa bazen haddinden fazla yumuşayabilir ama siz bu durumda benim gibi biraz un serpip yuvarlayarak bu yumuşaklığı alabilirsiniz ve artık 1-2 saat dinlendikten sonra dilber dudaklarımız hazır. Oda sıcaklığında bekletmeniz gerekmektedir aksi takdirde direkt dolaba alırsanız şeker kesecek olan tatlımızdan tam verim alamazsınız ki zira servis aşamasına gelmiş demektir, siz yine de serinletmek isterseniz dolaba alabilirsiniz. Üzeri için, servis aşamasında Hindistan cevizi veya toz Antep fıstığı kullanabileceğiniz dilber dudaklarınız son derece lezzetli oldu eminim, afiyet olsun.

  Yükleniyor...