Çöp Şişte Top Köfte


 • Porsiyon.com Şefi
  Çöp Şişte Top Köfte
  1-2
  kişilik
  10
  dakika
  35
  dakika (pşr.)

  Çöp Şişte Top Köfte Malzemeleri


  • 300 gram köftelik kıyma
  • 1 adet yumurta
  • 3 yemek kaşığı galeta unu
  • 1 adet soğan
  • 2-3 diş sarımsak
  • Karabiber
  • Kimyon
  • Tuz
  • Salça
  • Çöp şiş

  Çöp Şişte Top Köfte Yapılışı


  Merhaba hanımlar, bugün şekil ve sunum olarak da iştah açan bir tarif paylaşacağım sizlerle, çöp şişte top köfte tarifi. Öncelikle köfte yapımında birkaç detaydan bahsetmek istiyorum. Köfte içerisinde kullanılan kıymanın türü ne olursa olsun yağlı olmalıdır, köftelik kıyma az yağlı ise köftelerimiz de yavan olur. Tabii ki dengelemek için kıymamıza sıvı yağ ekleyebilirsiniz ama bu hayvanın iç yağının verdiği (doğal) lezzeti asla vermez. Bir de köftede kullanılan salçalar domates salçası olmamalıdır. Çünkü domates salçalarının kendine özgü bir çiğ kokusu vardır, kızartılmadan geçmez bu koku. Eğer (acısız veya acılı arzuya göre) biber salçanız yoksa salçanızı kavurun ve soğutup bu şekilde kullanın ya da baharatlar ile pişirme denilen tekniği kullanın. Yani baharatlarını içine eklediğimiz salçamızı 10 dakika kadar o şekilde bekletin. Tabii ki köfteye ekleyeceğimiz baharatların tamamını salçaya ilk aşamada ekleyeceğimiz için genel olarak (tadı) kaçırma yaşanabilir, bu sebeple dikkatli olarak, gerekirse sonradan eklemek için az ekleyerek bu işlemi yapabiliriz. Şimdi gelelim çöp şişte top köfte tarifimizin yapılışına.

  Köftelik kıymamızı geniş bir yoğurma kabının tabanına ince, her yerinde eşit bir tabaka oluşturacak şekilde yayıyoruz, eğer kıymamızın yağı az ise sıvı yağ ekliyoruz üzerine serpme usulü, 1 adet soğanımızı bıçakla kıyıyoruz (çok ince olacak şekilde) ve serpiyoruz, sarımsağımızı da bıçakla çok ince kıyıp serpiyoruz. Daha sonra tuz ve diğer baharatlarımızı salçamız ile karıştırıp döküyoruz yayarak ve kıymamızın ortasındaki karışımları elimiz ile kıymayı bozmadan karıştırıp, kıyma ile kapatıyoruz bu karışımı ve dolapta bu şekilde 15 dakika dinlendiriyoruz. Kıymamız bekledikten sonra bir yumurtayı çok iyi çırpıp, ekliyoruz içerisine galeta unumuzla, yoğuruyoruz harcımızı. Köfte harcımızın son derece homojen olması gereklidir. Köftelik harcımızı yoğurmadan bekletme amacımız salçayı kavurmadığımız ve domates salçası kullandığımız için. Normalde içerisinde ekmek içi bulunmayan köfte harçları dinlendirilmez, ekmek içi bulunan köfte harçlarının dinlendirilme nedeni ekmek içindeki mayanın etkileşimini sağlamaktır ki zaten bu durumda maya aktif olabilsin diye dolapta değil, oda sıcaklığında bekletmemiz gerekirdi.

  Köftelerimizden ufak parçalar kopartıp yuvarlıyoruz, mümkün mertebe görsellik açısından yuvarlamaların eşit boyda olmasına özen gösteriyoruz. (Köftelerimizin elimize yapılmaması için yuvarlama aşamasında su veya sıvı yağ ile elinizi ıslatabilirsiniz.) Elde ettiğimiz köftelerimizi ufak biber, domates dilimlerinin olduğu çöp şişlere yerleştirip mangalımız varsa mangalda, mangalımız yoksa önceden ısıtılan 180 derece fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

  Fırında pişireceğiniz zaman, fırın tepsisinin içine çöp şişlerimizin köşelerini tutacak kadar bir borcam yerleştirin ki tepsiye değmesin köftelerimiz, havada kızarsın. Bu şekilde tepsimizi yağlamak zorunda kalmadan, yuvarlaklığını kaybetmeden pişirmiş oluruz köftelerimizi. Köftelerimizi sıcakken servis edebilirsiniz yanında lavaş ekleyerek, herhangi bir makarna tarifi ve karışık mısırlı salata ile. İkisi birlikte çok yakışıyorlar, afiyet olsun.

  Yükleniyor...