Çilek Reçeli


 • Porsiyon.com Şefi
  Çilek Reçeli
  12
  kişilik
  15
  dakika
  50
  dakika (pşr.)

  Çilek Reçeli Malzemeleri


  • 2 kilogram çilek
  • 1 kilogram şeker
  • 1 çay kaşığı limon tuzu

  Çilek Reçeli Yapılışı


  Merhaba hanımlar, Ramazan nedeni ile geleneksel yemekler ve özellikle tatlıların kullanımında bir artış oldu. Bence en iyi Ramazan tatlısı olan, geleneksel tatlılarımızdan birini sizlere sunmak istiyorum, çilek reçeli.

  Çilek reçeli yapımı için çileklerimiz akşamdan tencere içerisinde bekletilir, üzerine şeker eklenerek. Şekerin çekilmesi için gereken süre en az 2 saattir, mümkünse dediğim gibi akşamdan bekletiniz. Daha sonra bu şekilde kaynayarak ocakta orta ateşte beklettiğiniz karışımdan çileklerinizi süzerek alın ve kalan sıvıyı kısık ateşte kıvam alana kadar kaynatın. Süzgece aldığımız çileklerden akan sıvıyı da ekleyin ki ziyan olmasın ve sürekli olarak köpüren çileğin köpüğünü de alın. Kaynamanın ne zaman biteceğini anlamak için kullanılan, çok bilinen bir yöntem vardır. Kürdan ile bir damla aldığınız sıvı eğer (soğuk) porselen tabak üzerine damlatıldığında yayılmıyor, sabit kalıyorsa kaynama tamam demektir ve bu aşamada süzülen çileklerimizi ve limonumuzu da ekleriz ve kısık ateşte çileklerin biraz daha özleşmesi için kaynatırız.

  Kaynayan çilek reçelimiz kavanozlara sıcakken eklenir ve oda sıcaklığında ılımaları tamamlandıktan sonra dolaba alınır, bir sene boyunca gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Eğer kaynama sırasında oluşan köpüğü almazsanız bu bekleme süresi azalacaktır, afiyet olsun.

  Yükleniyor...