Çikolatalı Sufle


 • Porsiyon.com Şefi
  Çikolatalı Sufle
  4-6
  kişilik
  40
  dakika
  30
  dakika (pşr.)

  Çikolatalı Sufle Malzemeleri


  • 80 gram bitter çikolata
  • 50 gram tereyağı
  • 3 adet yumurta
  • Yarım su bardağı un
  • Yarım su bardağı şeker

  Çikolatalı Sufle Yapılışı


  Tatlı tarifleri arasında öne çıkan lezzetlerden bir tanesi de sufle tarifleri olmaktadır. Bu nedenle de sufle tariflerini bilmek misafirlerinize ya da sevdiklerinize lezzet dolu tarifler yapmanız anlamını taşımaktadır. Ülkemize batıdan gelen sufle lezzeti artık bizimle birlikte özdeşleşmiştir. Bu sufle tariflerinden bir tanesi de çikolatalı sufle tarifi olmaktadır.

  Çikolatalı sufle tarifi yapımına başlamadan önce dikkat etmeniz gereken nokta; fırının ayarlanmasıdır. Tarifi yapmaya başlamadan önce tatlının pişeceği fırını 220 dereceye getirerek ısıtmaya başlamanız gerekiyor. Bu tür ufak ama bir o kadar da önemli ayarlamaları yaptıktan sonra tatlının yapım aşamasına da geçebilirsiniz.

  Çikolatalı sufle tarifinin yapımına başlamak için orta boy bir tava alın ve bu tavaya malzeme listesinde belirtildiği miktarda tereyağı ve çikolata ekleyin. Bu ikili artık bir sıvı halini alıncaya kadar karıştırın ve ocağınızda orta ateşte olsun. Ocağınız kısık ateşteyken orta boy tavanıza unu dökerek karıştırmaya başlayın. Karıştırma işlemini hızlı bir şekilde yapmanız gerekiyor, kıvamına gelince de ocağı kapayınız.

  Bir kapta yumurta ve şekeri birlikte çırparak baloncukların oluşmasına dek bu işlemi yapın. Sonra kabın içerisine tavada hazırladığınız karışımı dökerek 1 ile 2 dakika arasında daha çırpın.

  Yuvarlak kek kaplarınızdan 10 tane alarak bu karışımı kaplara boşaltın. Sonrasında da önceden ısıtmış olduğunuz fırında bu kapları tepsi içerisinde pişirin. Pişirme süresi 30 dakikadır ve suflelerinizi Hindistan cevizi ile süsleyebilirsiniz.

  Yükleniyor...