Ciğerli İç Pilav


 • Porsiyon.com Şefi
  Ciğerli İç Pilav
  2-4
  kişilik
  5
  dakika
  10
  dakika (pşr.)

  Ciğerli İç Pilav Malzemeleri


  • 250 gram kuzu ciğeri (veya tavuk ciğeri)
  • 1,5 su bardağı pirinç
  • 1 adet orta boy soğan
  • 2 çorba kaşığı dolma fıstığı
  • 2,5 çorba kaşığı kuş üzümü
  • 1 çay kaşığı dolma bahar
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • 1,5 çay bardağı zeytinyağı
  • 2,5 su bardağı sıcak su
  • Tuz

  Ciğerli İç Pilav Yapılışı


  Merhaba hanımlar, iç pilav aslında başlı başına yenen ayrı bir pilavdır ama dolma malzemesi olarak da kullanılır. Yapacağımız iç pilav malzeme listemizde de dikkat çektiği gibi tavuk veya kuzu ciğerinden yapılacak ve son derece de lezzetli olacak. Öncelikle, pilavımız için ciğerlerimizi küp küp doğrayalım ama dişe gelmesi yeterlidir, bu durum için tavla zarı boyutunu tavsiye edebilirim. Büyük ya da küçük olması sizin seçiminize göre değişebilir.

  Ciğerlerimizi bir köşede sıcak suya koyup, soğanlarımızı yemeklik doğrama aşamasına geçebiliriz. Yemeklik, küp, iri olacak şekilde doğradığımız soğanlarımızı daha sonra kullanacağız.

  Daha sonra malzeme listemizde yer alan zeytinyağının yarısını bir tencereye alalım ve o tencerede kızgın yağda dolmalık fıstıklarımızı, ardından soğanlarımızı ve daha sonra da ciğerlerimizi kavuralım ama yakmamaya dikkat edin, çoğu ev hanımı iyice pembeleşmesini bekler her malzemenin ama sonrasında harmanlarken yanar malzemeler bu sebeple çok fazla pembeleşmeden renkler dönmeye başladığında diğer malzemeleri ekleyin ve en son karışımı harmanlarken 3-4 dakika tam kıvamında pembeleşmesini bekleyin ki yanma, yakma riski ortadan kalksın.

  Sonrasında pirinçlerimiz eklenecek ama pirinçlerimizin bol suda yıkanması ve iyice süzülmesi gerekmekte. Pirinç içerisinde özü neticesinde çok fazla nişasta barındırır ve iyice yıkanması gerekir. Süzülmezse bu nişasta kalır ki pilavımızın lapa olmasına neden olur. Kısık ateşte pirinçlerin de kavrulması beklenir ama ara ara (çok sık olmamak şartı ile) kavurarak. Pirinçlerimiz kavrulurken dolma baharı, karabiber ve tarçın eklenir. Tamamen kavrulduğunda ise kuş üzümlerimiz eklenebilir demektir. Aslında kavrulma aşamasında kullanılan baharatlar arasına çok az şeker de eklenebilir zira zeytinyağının ağır bir özü vardır şeker bunu ortadan kaldırır. Daha sonra su ekleme aşamasına geleceğiz. Suyun kaynar olması ve suyun eklenirken de ocağın altının harlanması önemlidir. Suyu sade eklemeyeceğiz aynı zamanda da kalan zeytinyağı ve tuzu da en son ekleyip pilavın suyu döker dökmez kaynamaya başladığını göreceksiniz, git gide altını kısarak pilavımızın tüm suyunu çekmesini bekleyip, en sonunda ise ocağın altını kapatacaksınız. Ben iç pilavı çok yağlı severim, damak tadım buna uygun ama bazen tarifimi deneyenler yağ miktarından şikayetçi oluyorlar, eğer çok fazla sevmiyorsanız yağı miktarı azaltabilirsiniz. İsterseniz son aşamada su ile eklediğiniz yağı koymaya da bilirsiniz.

  Pilav dinlendikten sonra (20 dakika kadar) servis edebilirsiniz, yanında sulu, geleneksel yemeklere gerek bile yok başlı başına bir öğün.

  Afiyet olsun.

  Yükleniyor...