Cevizli Kakaolu Kurabiye


 • Porsiyon.com Şefi
  Cevizli Kakaolu Kurabiye
  10-12
  kişilik
  5
  dakika
  20
  dakika (pşr.)

  Cevizli Kakaolu Kurabiye Malzemeleri


  • 1 paket margarin
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 1 yumurta sarısı (akı üzerine)
  • 1 paket kabartma tozu
  • Aldığı kadar un

  Üzeri için:

  • Ceviz
  • Toz şeker

  Cevizli Kakaolu Kurabiye Yapılışı


  Merhaba hanımlar, bugün sizler için bir kurabiye tarifi vermek istedim ama hem kakaolu olsun hem de cevizli. Bu sebeple sizlerle bugün cevizli kakaolu kolay kurabiye tarifini paylaşmayı uygun gördüm. Kurabiye tarifleri kategorisinde birçok lezzetli kurabiyemiz olsa da eminim sizler için paylaştığım bu tarifi de dener ve memnun kalırsınız.

  Şimdi tarifimize geçelim, öncelikle oda sıcaklığında yumuşamış margarin elde etmemiz için kurabiyelerin yapımından bir gün önce bir margarini olduğu gibi dışarıda bekletelim, mutfakta yumuşayacaktır. Eğer içerisinde tereyağı lezzeti de olsun derseniz 50 gram tereyağı ekleyip, 50 gram margarini kısabilirsiniz tarifimizden ama kesinlikle margarinden eklediğiniz kadar kısın ve sadece tereyağı ile yapmayın. Sadece tereyağı ile yapıldığı zaman aşırı tereyağı kokuyor. Elimizde yumuşamış yağımız yoksa ve hemen yapmak istiyorsak ocakta kısık ateşte yağımızı yarısına kadar eritelim ve kalan kısmı da eriyen kısmın ısısı ile çatalla ezerek açalım.

  Geniş bir karıştırma kabının içerisinde yumurtanın sadece sarısını (akını atmayalım daha sonra kullanacağız) ve diğer tüm malzemeleri ekleyerek kulak memesi kıvamından hafif daha yumuşak, ele yapılmayan bir hamur elde edelim. Eğer unu en son eleyerek eklerseniz hem topaklanma varsa içerisinde harca girmesini engeller hem de eklerken yoğurduğunuz için kıvam kaçırma gibi bir durum söz konusu olmaz.

  Daha sonra elde ettiğimiz harçtan kurabiye kalıpları ile şekiller elde edelim ki ben genelde ceviz büyüklüğünde parçalar kopartır ve bu parçaları çatal ile şekillendiririm, daha kolay oluyor. Önce krema kıvamına gelmesi için makine ile 5 dakika boyunca, son gücünde çırpılan yumurtamıza daha sonra şekere ve en sonda yağlı kağıt serilmiş fırın tepsimize koyulur. Tepelerine de bir ceviz batırılır ya da ceviz kırıklarına bulanır, şeker ile birlikte harmanlanmış halde kurabiyelerimiz. Eğer elinizde yağlı kağıt yoksa sıvı yağ ya da margarin ile de tepsimizi yağlayabilirsiniz ama kesinlikle sıvı yağ kullanacaksanız çok az yağ ile yağlayın. Dip kısımda birleşip daha sonra alt kısmın çiğ ya da ıslak kalmasına neden oluyor.

  Önceden ısıtılan 175 derece fırında kurabiyelerimiz 20 dakika kadar pişirilir, oda sıcaklığında dinlendikten sonra da ister servis edilir, istek dolapta saklanır daha sonra servis edilir, size kalmış. Özellikle içerisinde bulunduğumuz Ramazan ayında Ramazan tatlıları kategorisinde değerlendirmeniz gereken çok kolay ve lezzetli bir kurabiye oldu, afiyet olsun.

  Yükleniyor...