Bütün Kabuklu Mandalina Reçeli


 • Porsiyon.com Şefi
  Bütün Kabuklu Mandalina Reçeli
  4-6
  kişilik
  40
  dakika
  40
  dakika (pşr.)

  Bütün Kabuklu Mandalina Reçeli Malzemeleri


  • 1 kilo küçük boy ince kabuklu mandalina
  • 3,5 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • Nohut kadar 1 adet limon tuzu

  Bütün Kabuklu Mandalina Reçeli Yapılışı


  Yıllardır mutfaklarda çalışırım. Birçok tarifle aşinayım artık, neredeyse bilmediğim tarif yoktur desem de birdenbire hiç bilmediğim bir lezzet ile karşılaşıyorum ve şaşa kalıyorum. Üstelik bu yeni karşılaştığım tarif hem yöresel hem de çok lezzetli, kült tarifler olabiliyor. Bu tariflerden biri de geçenlerde tanıştığım bütün, kabuklu mandalina reçelidir. Bu reçeli neden ve nasıl öğrenmedim bu zamana kadar, haberimin olmama nedeni nedir bilmiyorum ama çok beğendim ve hemen uyguladım.

  Reçel yapımında birinci kural her zaman olduğu gibi meyvelerin acısını almaktan geçer ve eğer mandalina kullanacaksak ve bu mandalinalar da kabuklu olacaklarsa acısının alınması biraz zahmetli olabiliyor. Üzülmeyin sadece 2 günde bu işlem tamamlanacak, çok fazla emek sarf etmeden. Öncelikle bir tencere içerisine mandalinalarınızı alın ve üzeri geçecek kadar su ekleyin, daha sonra beklemeye bırakın ama tencerenin kapağını kapatmayın, ertesi gün (24 saat sonra) mandalinaların acısını suya verdiğini ve renk değiştirdiğini görecekseniz, bu tenceredeki suyu tazeleyin ve yine serin bir yerde bu su ile 24 saat kadar daha bekletin ve bu işlemden sonra mandalinaların suyunu değiştirip kaynatmaya başlayın. Mandalinalar 15-20 dakika kaynadıktan sonra yeniden suyunu süzün ve bu son süzme işleminden sonra hiç acı tadın kalmadığından artık eminiz.

  Suyumuzu ekleyelim ve kaynatmaya başlayalım, kaynatma işlemini şeker atarak taçlandıralım ve şeker iyice eridiğinde ise limon tozumuzu ekleyelim, dilersek limon suyu da ekleyebiliriz. Bu durumda sulandırmamız gerekmez.

  Artık reçelimiz hazır, kıvamını alana kadar kaynadıktan sonra ocaktan alabiliriz. Sıcak olduğu için kıvamını anlamak reçellerde çok zordur çünkü soğuduklarında daha fazla katılaşırlar ve elimizde istemediğimiz yoğunlukta bir reçel olabilir. Bu sebeple kıvam anlama işlemine benim mutfaklarda kullandığım bir metodu kullanarak karar verebilirsiniz. Bu işlem için öncelikle yanınızda bir kürdan bulundurun ve kürdanı arada batırdığınız reçelden bir damla tırnağınıza koyarak anlayabilirsiniz. Eğer dağılıyorsa, hazır değildir ve eğer dağılmadan kalıyorsa ocaktan alabilirsiniz demektir. Tırnağına kızgın reçeli dökmekten çekinen kadınlar porselen tabak da kullanabilirler. Odanızda herhangi bir yerde (ama kesinlikle buzdolabı değil, o serinlikte reçeliniz şeker keser) reçelimiz bekletilir ve daha sonra oda sıcaklığına geldiğinde buzdolabına alınıp iyice soğuduktan sonra 12 aya kadar dilediğiniz süre içinde reçelinizi kullanabilirsiniz.

  Yükleniyor...