Burma Baklava


 • Porsiyon.com Şefi
  Burma Baklava
  1-2
  kişilik
  15
  dakika
  45
  dakika (pşr.)

  Burma Baklava Malzemeleri


  • Ortalama 15 adet baklavalık yufka
  • 2 su bardağı dövülmüş fındık veya ceviz
  • 100 gram tereyağı

  Şerbeti için:

  • 2 su bardağı şeker
  • 2,5 su bardağı su
  • Birkaç damla limon

  Hamur malzemeleri (isteyenler için):

  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 litre süt
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 fiske tuz
  • 1 adet yumurta
  • 2 kaşık yoğurt
  • 1 kg un
  • 1 adet margarin
  • 100 gram tereyağı
  • Yufkayı açmak için nişasta

  Burma Baklava Yapılışı


  Merhaba hanımlar, bir dönem Yunan milleti ile tescil savaşına girsek de baklavanın öz milleti olarak bence her hanım bu tatlının tarifini bilmeli. Zira baklavanın aslında kolay bir tarif olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ben bu baklavada sizlere hazır yufka ile tarif veriyorum ama kullanılan yufkalar baklavalar için üretilen hazır yufkalardır, standart yufkalar ile karıştırılmasın ve zaten tarif içerisinde isterseniz diye ayrı olarak kendi hamurunuzu hazırlama yöntemini de açma safhasındaki detaylara kadar açıklayacağım.

  Tarifin sonunda dediğim gibi kendi hamurunu yani yufkasını yapmak isteyenler için hamur tarifini de vereceğim ama şu an için elimizdeki baklavalık yufkaları tezgaha alalım ve her bir yufkanın üzerine fındık veya ceviz ekleyelim daha sonra yufkaya sıkıca sardığımız bu yufkayı büzerek fırın tepsisinin içine yine sıkı bir şekilde katmer, sarmal bir yapıda sereceğiz, üzerine kızdırılmış tere yağ ekleyecek olsak da sıkı olduğu için baklavalarımız kesinlikle tepsi için yağlı kağıt kullanılması şarttır. Eğer yağlı kağıt bulunmuyorsa elinizin altında dert değil kendiniz de tepsinizi yağlayabilirsiniz, sıvı yağ kullanmadan. Sıvı yağ alt kısma toplanıyor ve benim hiç haz etmediğim, özellikle tatlı, hamur işlerinde alt kısmın çiğ kalmasına neden oluyor. Margarin ile (oda sıcaklığında yumuşamış) tepsinin iç kısmını, her yerinde eşit ve kalın bir tabaka oluşturacak şekilde yağlamanız yeterlidir. Daha sonra kesinlikle yakmadan, ısıttığımız tereyağ baklavanın üzerinde gezdirilir ve önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirilir. Pişirme işleminden sonra dinlendirilen baklava tepsimiz ılıyacaktır şerbet tatlı ile buluştuğunda şerbetin ılık, baklavanın sıcak olması gerektiğinden biz fırında iken baklava şerbetini çoktan yapmış ve dinlendirmiş olmamız gerekmekte. Su ve şeker beraber kaynatılır ve ocaktan alınırken limon eklenir, dinlendirmek için oda sıcaklığında beklemesi gerekmekte, aksi halde dolaba koyarsanız şerbetimiz şeker keser ve bu yüzden kullanılmaz.

  Ilıyan şerbet ile sıcak baklava buluşur, dinlendirmek size enteresan gelebilir ama bence kesinlikle etkili bir yöntem. Üzerini bez ile sarın ve temiz bir yere koyun, yer seviyesinde yani yüksekte olmasın, pilavlarda da bunu deneyebilirsiniz çok daha iyi çekiyor. Ilıdığında da şerbet gibi daha sonra dolaba kaldırılır ve soğuduğunda servis edilir.

  Şimdi geldik baklava hamurunun hazırlanmasına, neden normal yufka ve baklava yufkasının farklı olduğunu da bu sayede açıklamış olacağız. Hamur için olan malzemeler öncelikle katıdan sıvıya doğru kullanılmalıdır. Her aşamada karıştırılarak ve ilk aşamada muhakkak kurular karıştırılmalı ve harman edilmelidir. Kurular karıştırılırken mayanın tuz ile sade şekilde temas etmesine engel olmalıyız (bu tarifte maya olmasa da genel tüm hamur işlerinde hatta kabartma tozu ile tuz da sade iken temas ettirilmemelidir) ve muhakkak kullanılan süt ılık olarak kullanılmalıdır, ne sıcak ne soğuk olmaz bu çok önemlidir hem karışımın homojen olması hem de kabarma için. Tüm malzemelerin kuruları; un (elenerek), tuz, karbonat karıştırılır ve daha sonra katıdan sıvıya doğru ekleme yapılır, unlu karışımdan bir tepe yapılır ve içine çukur açılır bu çukurun içinde yavaşça sarmal, dışa doğru yoğurarak ve tüm malzemeler bittiğinde hamur dinlendirilir (40 dakika dolapta).

  Dinlenen hamur 15 adet eşit parçaya bölünür ve her parça da kendi içinde mümkün olduğu kadar küçük bezelere ayrılır. Baklava yufkası tıpkı milföy hamuru gibi kat kat olmalıdır, 15 bezenin eşit parçalara ayrılmasının nedeni budur, zira normal yufka ile ayıran ön büyük özellikte bu işlemdir. Bu işlemde küçültülen parçalar nişasta ile açılır ve üst üste konarak, bir beze olur ve yeniden açılır. 15 adet açılmış yufkamız olduğunda elimizde baklava yufkalarımız da hazır demektir.

  Afiyet olsun…

  Yükleniyor...