Böbrek Sote


 • Porsiyon.com Şefi
  Böbrek Sote
  2-4
  kişilik
  5
  dakika
  15
  dakika (pşr.)

  Böbrek Sote Malzemeleri


  • 4-5 adet koyun böbreği
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı kekik
  • 1 yemek kaşığı biber salçası

  Böbrek Sote Yapılışı


  Merhaba hanımlar, sakatat yemeklerinden uzak durma nedenlerinden bir tanesi muhakkak kokudur ama diğer bir nedeni de kandır. Aslında kan alma işlemi her ette yapılmalı, Avrupa mutfağından farklı olarak biz Türkler çok fazla etli yemek içerisinde kan sevmeyiz. Böbreklerde de kan alma işlemi normal etlerde olduğu gibidir. Eğer böbrekleriniz çok kanlı ise öncelikle onu küpler halinde doğrayın ve güzelce bol su ile yıkayıp, süzün. Çok fazla süzmenize gerek yok. Kurutma çabası için emek harcamanız bu aşamada yersiz olur. Tüm etli yemeklerde olduğu gibi önceden atılan tuz ve eklenen yağ yemeğimizin diri olmasına neden olur ki zaten kan alma işlemi yapılacak et ve sakatatlarda su süzüleceği için gider ve bu işlem israf sayılır.

  Suyu süzülen küp böbreklerimizi yanmaz-yapışmaz bir tencere ya da tava içerisinde suyunu salana kadar çevirin. Su salındığı zaman ise bu suyu dökün. Birçok mutfakla uğraşan kişi bunu etin öz suyu değil kanı olduğunu bilir ama ev hanımları genelde suyunu yeniden çekene kadar kavurmaya devam eder ki bu aslında yemeğin tadını bozar özellikle sakatatta.

  Suyu süzülen böbreklere bu aşamada 1 dakika daha kavurduktan sonra yağı eklenir ve üzerilerinde pembeleşme başlayınca salça eklemenin zamanı gelmiştir. Her yemek salçanın çiğ tadını götürmez, özellikle sakatatlar. Bu sebeple salçanın da kavrulması gerek. Yağda böbreklerimizi az çevirmemizin nedeni salça ile de kavrulacakları içindir. Salça kavrulduktan sonra malzeme listemizde de yer alan yarım çay bardağı suyumuz eklenir ve bu su çekilinceye kadar kavrulmaya devam edilir ve hemen tuz atılır, bir çevrilir ve böbrek sotemiz tamamlanmış olur. Ben böbrek sotemi servis ederken bol kekik kullanmayı sevsem de aslında doğu mutfağına olan bu baharatı damak tatlarına uygun bulmayan kişiler isterlerse piyaz, soğan salatası ve yanında ayran ile de servis edebilirler. Patates kızartması ve lavaş da ayrı bir seçenek. Nasıl sunarsanız sunun son derece lezzetli bir yemektir, afiyet olsun.

  Yükleniyor...