Beyin Haşlama


 • Porsiyon.com Şefi
  Beyin Haşlama
  2-4
  kişilik
  5
  dakika
  45
  dakika (pşr.)

  Beyin Haşlama Malzemeleri


  • 2 adet beyin
  • 2 adet limon
  • Tuz
  • Kırmızı biber
  • Su

  Beyin Haşlama Yapılışı


  Merhaba hanımlar, beyin yemek enteresan gelebilir ama kemik suyuna pilav tüketirken lezzet olarak kemik ile aynı olan kemik iliğinin lezzeti pilavlarda nasıl eşsiz bir lezzet gibi geliyorsa, beyin tüketirken de aynı lezzeti en az kemik iliğinden aldığınız vitamin ile tadabileceksiniz.

  Kasabınızdan veya herhangi bir kesimhaneden beyin temin edebilirsiniz, yumuşak bir yapısı vardır ve ben bu sebeple haşladıktan sonra zarını ve kılcal damarları temizlerim ama siz isterseniz biraz daha uğraştırıcı olsa da haşlamadan da alabilirsiniz. Dilerseniz benim gibi haşlama işleminde de alabilirsiniz. Tencerede üzerini çok geçmeyecek kadar bir su ile, 3 su bardağı benim kullandığım tencere için idealdi, içerisine kabuğu soyulmuş, dilimlenmiş bir limon ve tuz eklenerek orta ateşte kaynatılır. İlk aşamada az köpüklenme olacaktır, et pişirmede meydana gelen köpüklenme ama kaşıkla alırsanız herhangi bir sorun yaşamadan devam edebilirsiniz.

  Pişme işleminden sonra kırmızı pul biber ile servis edip, sıcakken tüketebilirsiniz ama ben tereyağ yakıp üzerine servis etmeyi çok seviyorum, size de tavsiye ederim. Afiyet olsun.

  Eğer dilerseniz beyin salatasını da yapabilirsiniz bu aşamadan sonra, mevsim yeşillikleri, bol domates, salatalık gibi eklerle bir salata tabağı çıkartıp ekşili şekilde servis edebilirsiniz.

  Yükleniyor...