Beşamel Soslu Patlıcan Musakka


 • Porsiyon.com Şefi
  Beşamel Soslu Patlıcan Musakka
  4
  kişilik
  25
  dakika
  25
  dakika (pşr.)

  Beşamel Soslu Patlıcan Musakka Malzemeleri


  • 3 adet patlıcan

  Kıymalı harç için:

  • 250 gram kıyma
  • 1 adet soğan
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 adet sivri biber
  • 3-4 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Karabiber, pul biber, tuz

  Beşamel sos için:

  • 1,5 yemek kaşığı un
  • 2 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı yağ
  • Karabiber
  • Tuz
  • Üzeri için
  • Kaşar Peyniri

  Patlıcanları kızartmak için:

  • Sıvı yağ

  Beşamel Soslu Patlıcan Musakka Yapılışı


  Merhaba hanımlar, güzel bir yemek, içerisinde ne bulunduğu ile alakalı değil, nasıl yapıldığı ile alakalıdır. Yani etli yemekler güzel olacak diye bir kaide yokken, etsiz yemekler de kötü olur sözünü elbette söyleyemeyiz. Birçok ev hanımı beşamel sos ve kaşarı sebzeli ve hatta etli yemeklerde bir ikili olarak düşünemez ama bu da bir kaide değildir. Eğer sizler uygun yönlendirmeler ile yemeğinizi hazırlarsanız beşamel sos ve hatta kaşarın girmeyeceği bir yemek yoktur…

  Sizlere bugün musakkayı beşamel sos ile fırında daha da lezzetlendirmenin sırrından bahsedeceğim. Emin olun son derece lezzetli bir yemek elde edeceksiniz… Öncelikle 3 adet patlıcanımızı alacalı bir şekilde yani uzunlamasına şeritler halinde soyalım ama öncesinde bol sudan geçirmeyi de unutmayalım. Daha sonra parmak kalınlığında bu patlıcanlar dilimlenir. Normalde sebzeler kızgın yağa atıldıklarında yağ çekmez ama patlıcan için bu durum geçerli değildir. Eğer patlıcanlarımızın çok yağ çekmesini istemiyorsak, öncelikle tuzlu su içerisinde bir süre (30 dakika kadar) bekletiriz ve daha sonra bol, soğuk suda yıkayıp iyice süzer ve kızgın yağda kızartırız. Kızarttıktan sonra patlıcanlarımız hala bir miktar su çekecektir. Bunu emmek için de kağıt havlu üzerinde patlıcanlarımızı bekletiriz, ocaktan alır almaz.

  Şimdi sıra geldi, iç harcımızın hazırlanmasına. Yani normal musakka sosumuzun, işin içine fırında beşamel soslu musakka olayı girdiğinde kıymalı sosumuz, otomatik olarak iç harç olmuş oluyor. İç harcımız için kıymanın pişmesi, et türevi olduğu için (tüm et kadar olmasa da) zordur. Tenceremizde herhangi bir yağ ya da su olmadan kısık ateşte kıymamış harmanlanır ve tüm suyunu salması beklenir. Su bir süre sonra çekilir ve 1-2 su bardağı su eklenir (yanmasın diye) ve bu durumda ateşin tesiri ile buharlaşıp gitmesi beklenir. Bu aşamada kıymamız pişmiş olacaktır, artık yemeklik doğradığımız soğanlarımızı ve biberlerimizi kıymamız içerisine ilave edebiliriz. Kıymamızın ısısı ile bu sebzeler de pişerken içerisine sıvı yağ eklenir ve kıymamız kavrulmaya başlanır. Bu aşamada soğan, biber de pişmeye devam eder içerisinde ve salça eklenir. Salça her türlü yemeğe kendi tadını verir eğer iyice kavrulmazsa bu sebeple önce bir miktar salçanın kavrulması şarttır. Salça kavrulduğunda ise tüm baharat ve tuz ilavesi yapılıp ocağın altı kapatılır.

  Güzel yemekler genelde çok zahmetli oluyor, 3. aşamadayız ve artık beşamel sosumuzu hazırlama zamanımız geldi. Ben beşamel sos için kullanacağım unu iyice kavururum, kızgın yağda ve sütümü ilave ederken son derece seri bir şekilde hızlıca da karıştırırım. Bazen topaklanmalar oluyor ama bu sebeple ilk aşamada el blenderi ile karıştırmanın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Beşamel sosumuz çok koyulaşmadan ve topaklanmayacağından emin olduğunuz anda tuz ve karabiberini ekleyip, kıvamını alında kısık ateşe aldığınız ocağın altığı kapatabilirsiniz.

  Dördüncü aşama olarak bütünleme yani yemeğimizi birleştirme aşaması var, fırın tepsimize herhangi bir yağlama işlemi olmadan direkt olarak patlıcanları dizin. Eğer borcam kullanacaksanız endişeniz olmasın, borcamda da iyi sonuçlar elde edersiniz. Daha sonra kıymalı iç harcımızı patlıcanların üzerine her yerinde eşit bir şekilde yayın ve kısık derece, üzeri folyo ile kaplı iken bu hali ile musakkamızı ısınana kadar fırına verin. Öncelikle bu işlemi yapma amacımız, yemeğimiz beşamel sos hazırlanıncaya kadar ilk iki aşama soğuduğu için fırından çıktığında iç kısımlar soğuk olur ve bunu istemezsiniz. Daha sonra çıkan musakkanın üzerine beşamel sos ilave edilir ve yayılır 190 derece, önceden ısıtılmış fırında beşamel ve yemek özleşene kadar (yaklaşık 15 dakika) pişirilir fırında beşamel soslu musakkamız ve daha sonra çıkarılıp üzerine kaşar rendemiz ilave edilip tekrar fırınlanır. Bu sefer kaşarlarımız eriyip üzerinde kızarmış bir tabaka oluşturduğunda fırından beşamel soslu musakkamız alınır ve servis edilir.

  Afiyet olsun…

  Yükleniyor...