Ballı Tarçınlı Pankek


 • Porsiyon.com Şefi
  Ballı Tarçınlı Pankek
  4-6
  kişilik
  5
  dakika

  Ballı Tarçınlı Pankek Malzemeleri


  • 1,5 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı şeker
  • 2 adet yumurta
  • 2 su bardağı un
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya

  Ballı Tarçınlı Pankek Yapılışı


  Merhaba hanımlar, pankek tarifi ile karşınızdayız. Eğer bu işlerle çok fazla ilgileniyorsanız kendi kendinize bu yemeklere isimler koyuyorsunuz. Ben her zaman krep ile benzettiğim için pankekleri iri kemikli krep derim, işin esprisi elbette. Özellikle kahvaltıda ve gün içerisinde tatlı canınız çektiğinde tüketebileceğiniz bir tatlı, kahvaltılık.

  Öncelikle güzel bir pankek demek kesinlikle, homojen şekilde karıştırılmış, iyi bir harç elde etmek demektir. Bu sebeple malzeme listemizde yer alan tüm malzemelere riayet etmenizi ve mutlaka çok iyi karıştırmanızı ve hatta makine yardımı almanızı da tavsiye ederim.

  Tarifimize geçelim. Daha önce de dediğimiz gibi iyi bir harç elde etmek için öncelikle geniş bir karıştırma, yoğurma kabı alıyoruz ve daha sonra sırası ile her aşamada yoğurup ve karıştırarak elediğimiz unu, şekeri, kabartma tozunu ve vanilyayı alıp bu kurular ile güzelce bir harman elde ediyoruz ki yoğurduktan sonra homojen olsun daha sonra katıdan sıvıya doğru yumurtamızı ve sıvı yağımızı ekleyip yoğurmaya başlıyoruz. Elle ya da makine ile ne kadar yoğurursak o kadar iyi (mümkünse makinenin en son gözünde kesintisiz 1-2 dakika).

  İçerisinde kabartma tozu bulunan her harç dinlendirilmelidir ama bu harç cıvık olduğundan dinlendirmeye gerek yok sadece kızgın yağda kızarması, kabarması için yeterli olacaktır, bu sebeple hiç bekletmeden kızgın yağda yanmaz-yapışmaz tava ile kepçe kepçe kızartalım ve daha sonra ballı bir şekilde servis edelim, dilerseniz çikolata da kullanabilirsiniz. Ben az balımın içerisine ya da üstüne tarçın atıyorum, tatlımızın havası bambaşka değişiyor size de tavsiye ederim süt ile.

  Afiyet olsun…

  Yükleniyor...