Baklava Yufkası ile Kadayıf Sarma


 • Porsiyon.com Şefi
  Baklava Yufkası ile Kadayıf Sarma
  6-8
  kişilik
  15
  dakika
  30
  dakika (pşr.)

  Baklava Yufkası ile Kadayıf Sarma Malzemeleri


  • Baklava yufkası
  • 300 gram taze kadayıf
  • 250 gram tereyağı
  • Ceviz

  Şerbeti için:

  • 2,5 su bardağı şeker
  • 3 su bardağı su
  • Birkaç damla limon suyu

  Baklava Yufkası ile Kadayıf Sarma Yapılışı


  Merhaba hanımlar, Ramazan geldi, artık sofraları tatlılar ile taçlandırma zamanı da gelmiş demektir. Şöyle bir Ramazan tatlılarına baktığınız zaman, hep hafif olmaları gerektiği söylenir ama başlangıçtan bu yana baklava ve kadayıf her zaman baş tacı edilmiştir, geçmişten bu yana ve ben bu sebeple baklava yufkasında kadayıf tarifi vermek istedim.

  Baklava yapımında en zor aşama her zaman için ilk önce hamur aşamasıdır. Normal hamur yapmak bile zorken baklava yufkası yapmanın zorluğunu hayal edebilirsiniz ama artık dert değil. Çünkü çok kaliteli markaların günlük baklava yufkaları her an elinizin altında. Bu sebeple hamur için zaman kaybetmek yerine sizlere hazır yufka kullanmanızı tavsiye ediyorum. Hem kısıtlı Ramazan zamanında yemek yaparken büyük zaman kaybetmemiş olmazsınız, hem de aç karna bu eşsiz lezzet ile boğuşmak zorunda kalmazsınız.

  Öncelikle, baklava yufkasında kadayıf sarma için, baklavamızın şerbetini hazırlayalım zira şerbetimiz tatlımızda soğuk kullanılacak. Küçük boy bir tencere yeterlidir, şeker ve su kaynatılır, kaynamaya başladığında limon ilave edilip, kısık ateşte 5 dakika daha kaynatılır ve dinlendirmeye bırakılır ama ne kadar az zamanımız olursa olsun soğuması için direkt dolaba atılmaz şerbetimiz, şeker keser. Oda sıcaklığında soğuması yeterlidir zaten hatta ılıması bile kâfidir.

  Küçük bir kap içerisinde tereyağını eritin (yakmadan, erisin yeter) baklava yufkalarının içerisini ve kadayıfları yağlayıp, içerisine ceviz serpip rulo şeklinde sarılır. Kalan yağ, tepsi üzerinde gezdirilir, tepsinin bu nedenle yağlanmasına gerek yoktur.

  Sarılan yufka ruloları tepsiye dizilir ve 185 derece önceden ısıtılmış fırında, 30-35 dakika kadar (üzeri kızarıncaya kadar) pişirilir ve fırından çıkan sıcak baklavaların üzerine ılık şerbet dökülür. Fırınlamadan önce baklavanın dilimlenmesi işinizi epey kolaylaştıracaktır. Dinlendirmek için önce oda sıcaklığında iyice ılıyıncaya kadar bekletilir, daha sonra da dolapta dinlendirilip, servis edilir.

  Afiyet olsun…

  Yükleniyor...