Aşure


 • Porsiyon.com Şefi
  Aşure
  12
  kişilik
  30
  dakika
  20
  dakika (pşr.)

  Aşure Malzemeleri


  • 500 gram aşurelik buğday
  • Yarım çay bardağı pirinç
  • 1 su bardağı nohut
  • 1 su bardağı kuru fasulye
  • 200 gram kuru kayısı
  • 200 gram kuru üzüm
  • 1 su bardağı fındık
  • 3 litre su
  • 2 su bardağı süt
  • 4 su bardağı toz şeker
  • Çeyrek çay kaşığı tuz
  • Çeyrek çay kaşığı karabiber
  • Yarım çay bardağı karanfil suyu (1 tatlı kaşığı karanfili kaynatıp, suyunu aldım)

  Üzeri için:

  • 25 gram fındık
  • 25 gram kuş üzümü
  • 100 gram ceviz
  • 1 adet nar
  • Tarçın

  Aşure Yapılışı


  Merhaba hanımlar, miladı çok eski hatta yapımının Nuh’a kadar dayandığı iddia edilen bir yemek ile karşınızdayız. İbrani kültürüne ait bir tatlıdır aslında bu tarif. Eski Kudüs’te Yahudi bölgelerinde kutsal günlerde dağıtılan bir yemektir tarihteki yeri. Sonradan Arap toplumuna ve nihayetinde bize kadar ulaşmış bu tarifin aslında yapımı çok kolay.

  Nohut ve fasulyeyi ayrı ayrı haşlayın.

  Buğday haşlamak zor iştir. Çünkü içerisinde epey bir öz suyu vardır ve iyi süzülmezse bu öz su tatlımıza acılık verir. Yemeklerde de aynı durum geçerlidir ama tatlılarda bilhassa özen gösterilmelidir. Öz suyundan iyice ayırmak için buğdayı geniş bir tencere içerisine alıp, kaynar su ekleyip iyice (10 dakika kadar) haşlarız ve suyunun renginin sarardığını görürsünüz, o su süzülür ve yeniden (kaynar) su eklenir ve 10 dakika kadar yeniden kaynatılır ve süzülür. Bu işlemlerin her birinde suyun sararma miktarının azaldığını göreceksiniz, zira öz suyumuz azalıyor. Son süzülme işleminden sonra artık yeniden su ekleyip bir saat kadar buğdayımızı kaynatırız ve buğdayımız da zaten bu zaman içerisinde yumuşar, çok dağılmasına gerek yok buğdayın zira zaten aşurenin diğer tahılları ile de haşlanacak. Fark ettiyseniz eğer buğdayın yumuşaması 50 dakika kadar kesintisiz kaynaması ile mümkündür ama nihayetinde buğdayı akşamdan zamanı olan hanımlar 2 defa 10’ar dakika kaynatıp, süzüp sabaha kadar haşlak suyun içerisinde bekletirlerse sabah buğdayın yumuşaması için 50 dakika değil, 15 dakika da yeterli olacaktır. Tabii ki buğdayın türüne göre bu süre kısalabilir veya uzaya da bilir, arada el ile kontrol etmekte muhakkak fayda var, tavsiye ediyorum.

  Buğdayımız yumuşadı, artık sıra süzüp (ayrı ayrı) suda beklettiğimiz nohut ve fasulyeyi de haşlamakta. Bu tahıllar da akşamdan bekledikleri için kısa süre içerisinde yumuşayacaklardır ama bazen hanımlar konserve tercih ediyorlar. Eğer söz konusu konserve ürün nohut ise sorun olmaz çünkü nohut konserve de olsa sertliğini serin suda muhafaza eder ama fasulye için konserve ürünler çok (aşırı) yumuşayacağından ben bunu tavsiye etmiyorum.

  Yumuşamış buğday, nohut ve fasulye tencere içerisine alınır (buğdayın kaynatıldığı su ile) ve ek olarak küpler halinde doğradığımız kuru kayısılarımız, kuru üzüm ve pirinç de eklenir. Pirinç içerisinde çok fazla nişasta bulunduran bir tahıldır bu sebeple bol soğuk su ile birkaç defa yıkanıp, nişastasının gittiğinden emin olduktan sonra eklenmesini tavsiye ederim. Bu şekilde tenceremiz doldurulur ve su eklenir. Pirinçler yumuşayana kadar yeniden kaynatılan bu kuruların ve tahılların olduğu karışım daha sonra servis tabaklarımıza tek tek alınır. Servis tabaklarında soğumaya yüz tuttuklarında ilk aşamadakinden daha sıcak süt (kesilmesin diye) şeker, tuz (süt en son atılır, kesilmesin diye) karabiber, fındık, karanfil suyu eklenir ve 5-10 dakika arası şekerimiz ve diğer tüm malzemeler özleşene kadar yeniden kaynatılır ve aşuremiz hazır. Aşuremizi artık servis tabaklarımıza alır ve soğumaya bırakırız. İlk aşamada eklerseniz daha sulu ve zamanla servis tabağında daha koyu bir hal aldığını göreceksiniz. Bu normal kıvam buluyor, suyu emiliyor ve şeker muhallebi kıvamına gelmesine sebep oluyor aşuremizin ama çok katılaşmaması için aşuremizin zamanında ocaktan almakta fayda var. Bir kürdanı kaynarken suyuna batırdığımız aşurenin porselen bir tabağa damlattığımızda dağılmadan kalıyor ise ocaktan alınabilir demektir. Tıpkı reçellerdeki kıvam anlama gibi ve servis tabağında artık ılıyan aşurelerimizin üzerine fındık, ceviz, fıstık, kuş üzümü, kuru üzüm ve nar taneleri ile ekleme yapılara süsleriz.

  Aşure yapmak aslında reçel veya muhallebi yapmak gibidir, su miktarını sürekli ayarlamanız gerekebilir. Ben topyekun aşuremde üç litre su kullansam da sizler yanınızda sürekli olarak kaynar su bulundurun ki eğer açılması gerekirse aşureniz hemen müdahale edebilir, aksi halde tahıllarda erime meydana gelebiliyor ve lezzette bu sebeple kaymalar da olabiliyor, bu durum genel lezzet açısından hoş olmuyor. Bir de ben aşureme eklediğim şeker miktarını ailemde çocuklar olduğu için biraz fazla kullandım ki kuru meyvelerin içerisinde olduğu aşurenizi siz kendi damak tadınıza göre daha at tatlı isterseniz eğer şeker miktarını azaltabilirsiniz. Bu işlem için eğer ilk seferinde az ölçülerle benim tarifimi denerseniz bir daha ki sefer için kafanızda ne kadar şeker eklemeniz gerektiği fikrini toplayabilirsiniz ki eğer az şekerli olmuşsa üst kısmı süslerken kullandığınız malzemelere ek olarak pudra şekeri veya direkt olarak kırılmış küp şeker de ilave edebilirsiniz. Ben bu gibi durumlarda esmer şeker bulurum, bulması biraz zor ama şeker eksikliğinde üstte bulunduğunda bu durumu kıtırlığı ve her yöne eşit dağıttığı lezzeti sayesinde sezdirmeden kapatıyor. Aşure ayında veya istediğiniz zaman dilediğiniz gibi yapıp, tüketebileceğiniz milattan bile eski bir tatlı tarifidir aşure, afiyet olsun.

  Ek olarak aşureler servis tabaklarına alındığında ilk olarak oda sıcaklığında ve daha sonra dolaba alınır. Aksi halde aşuremiz şeker keser ve tadı son derece olumsuz şekilde değişir. Aslında tüm şerbetli (şekerli) ve sıcak yemekler için bu durum söz konusudur, tekrar afiyet olsun.

  Yükleniyor...