Arnavut Ciğeri


 • Porsiyon.com Şefi
  Arnavut Ciğeri
  2-4
  kişilik
  5
  dakika
  10
  dakika (pşr.)

  Arnavut Ciğeri Malzemeleri


  • Yarım kilogram dana ciğeri
  • 1 büyük patates
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 yemek kaşığı mısır unu
  • Tuz, karabiber, kimyon, kekik vs. (damak tadınıza göre)
  • Kızartmak için sıvı yağ

  Arnavut Ciğeri Yapılışı


  Merhaba hanımlar, bugün sizlere tarihin Türk mutfağı adına her döneminde yer alan, (aslında ismini başka bir milletten alsa da) öz geleneksel yemeğimiz olarak, bize ait olan Arnavut ciğerinin tarifini vereceğim. Karaciğer herkes tarafından sevilmez bunun nedeni ise kızartıldığında geriye kalan ve kuru bir deneyime sebep veren yavaş tattır ama bunun önlenmesi de mümkün, tarifimizde bundan da bahsedeceğiz.

  Öncelikle, ciğerimizi küpler halinde dilimleyelim ve küplerin boyutları biraz iri olsun, kızartıldığında çekeceği için hacmi büyük doğramakta fayda var. Daha sonra ciğerlerimiz malzeme listemizde yer alan baharatlarımızla ve tuz ile harmanlanır ve yarım saat kadar o harman ile dinlendirilir. Burada amaç, baharatın tadının ciğerin her köşesine yerleşmesi, özünde ilk baharat ile pişmesidir ve daha sonra da tarifimiz una bulanır. Mısır ve normal un malzeme listemizdeki kadar uygulanır ve daha sonra üzerinde yaş kısım kalmayacak şekilde harmanlandıktan sonra patateslerimiz de küp dilimleri halinde hazırlanır ve suyu iyice süzülür.

  Yağımız bol ve orta ateşte kızdırılmış halde iken önce patateslerimiz kızartılır ve daha sonra ocağın altı son raddesine kadar açılır. Yağ mümkün mertebe yanmamasına özen gösterilerek ciğerler atılır. Ne kadar geniş bir tava kullanırsanız ki bu bir seferde tüm ciğerleri pişirmek için önemlidir, o kadar dengeli ve her tarafında pişmiş ciğerler elde edersiniz. Daha önce baharatlar ile harmanlandıktan sonra bekleyen ve bu vesile ile her tarafında eşit bir lezzete sahip olan ciğerlerimiz bir seferde kızgın yağ içerisinde dış yüzeyinin pişmesini ve iç kısmında suyun hapis kalmasını sağlamış oluruz. Ciğer pişirmede en önemli etken kurumaması için budur. Dış kısım pişer ve iç kısım yumuşak kalır. Bu sebeple kızgın yağda 1-2 çevirip ciğerlerimizin dışı kızardıktan sonra ateşin altını kapatır ve bu şekilde bir, iki sefer daha harmanlar ciğerlerimizi ve yağından süzülmüş halde patateslerimizin üstüne boca ederiz.

  Tam da istenilen içi yumuşacık, dışı kıtır kıtır bir Arnavut ciğerini elde etmiş olduk. Ben genel olarak yanında soğan salatası, piyaz ile servis ederim ve muhakkak ayran da bulundururum. Bu şekilde tam manası ile bir takım olduğunu düşünsem de Arnavut ciğerini siz isterseniz lavaş ile de servis edebilir ayrıca maydanozu zeytinyağı ve sirke ile soslayıp üzerine serperek de sunabilirsiniz.

  Afiyet olsun.

  Yükleniyor...