Ağuz


 • Porsiyon.com Şefi
  Ağuz
  4-6
  kişilik
  5
  dakika
  150
  dakika (pşr.)

  Ağuz Malzemeleri


  • Yeni doğum yapmış ineğin ilk 3 gün sağılan sütü

  Ağuz Yapılışı


  Merhaba ev hanımları, eğer sağlık durumunuz yerinde değilse, soğuk algınlığı veya bu gibi bir halsizlik ile uğraşıyorsanız size vereceğim tarif tam sizlik. Sadece siz değil elbette bir yakınınız, çocuğunuz için de doğal krema, doğal ilaç etkisi gösterecek bu tarif tam da sizler için.

  Öncelikle, yeni doğum yapmış bir ineğin sütünü alıyorsunuz. Bu inek bebeğinin sağlığı için sütünü özel bileşenler ile kuvvetlendirir. Bu bileşen çok faydalıdır. Belirli bir süre verdiği bu özel süte ağuz denir ve 3 gün boyunca, besin değerleri git gide azalarak verir.

  İlk gün ağuz tam kıvamındadır, ikinci gün ve üçüncü gün ise değerleri azalır ama bu işlemler için de size nasıl yapacağınızı anlatacağım. Öncelikle birinci gün eğer ineği sağma fırsatı bulduysanız her bir litresi için, bir su bardağı süt ekleyiniz ve eğer ikinci gün ağuz bulduysanız her bir litre süre, yarım su bardağı süt katmanız yeterlidir. Keza üçüncü gün herhangi bir süt katmanıza gerek yok zaten ağuz inekten açılmış olarak sağılır yeterince.

  Tarifimizi yapabilmek için ineği yeni sağdığınız için süt ile açtıktan sonra daha da inceleceği için bu aşamadan sonra süzün tülbent ile ağuzlarınızı ufak bir tencere içerisine alın. Bu tencereyi de benmari yapabileceğimiz geniş, içi su dolu başka bir tencere içerisine alın ve iki saatten fazla kaynatın. Kaynatma işlemi bittiğinde elimizden yoğurttan çok daha kıvamlı, sıcak bir krema kalacak, bu kremanın öncelikle oda sıcaklığında daha sonra da dolapta soğutulması gereklidir. Bu işlem aslında tatlılara uygulanır ve ağuz da kendi içerisinde çok miktarda şeker barındırdığı için aynı işleme tabi tutulmalıdır.

  Daha sonra üzerine şeker serperek gönül rahatlığı ile ağuzumuzu tüketebilirsiniz. Küçük kızım bana “babacığım bebeğin sütünü neden biz alıyoruz” demişti, ne de olsa ilk 3 gün bebek için özel akan süt ile yapılan bir işlem bu ama tabiatta hem ineğin hem de buzasının maruz kalacağı bir sürü sorun varken bizim onları ev ortamında bu sorunlardan uzak ve hatta profesyonel sağlık denetimleri ile bulunduruyor olmamız bebeğin bu süte olan ihtiyacını da azaltır ve bu sebeple zaten gönül rahatlığı ile kullanabiliriz ki bazen inekler bebek süt emmezse meme başlarını bu kıvamlı süt tarafından tıkanır ve hastalanır. Her durumda süt azalmaz sağıldıkça yerine gelir, yani buzağımızın sütüne göz koymuyoruz sadece paylaşıyoruz ki buzağının hakkından almadan. Sadece bu süre içinde ineğin iyi beslenmesi süt üretmek için yorulan bedeninin desteklenmesi yeterlidir efendim, afiyet olsun.

  Yükleniyor...