4 Malzemeli Sütlaç


 • Porsiyon.com Şefi
  4 Malzemeli Sütlaç
  8
  kişilik
  20
  dakika
  25
  dakika (pşr.)

  4 Malzemeli Sütlaç Malzemeleri


  • 2 kâse su
  • 1 kâse pirinç
  • 2 litre süt
  • 1 su bardağı şeker

  4 Malzemeli Sütlaç Yapılışı


  Senelerdir kültürümüzün bir parçası olan sütlacın yapımı bazı kişilere çok zor gelmektedir. Halbuki sütlaç yapmanın püf noktaları bilindikten sonra çok kısa bir süre içerisinde bu tatlının hazırlanabileceği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. 4 malzemeli sütlaç tarifi hem malzemelerinin sayısının sınırlı olması nedeni ile hem de tadını çok güzel olması nedeni ile geleneksel lezzetlerden vazgeçmeyecek olan kişiler için ideal bir lezzet olmaktadır. Bu tarifi yapabilmek için öncelikle pirinçlerin yıkanması gerekmektedir.

  Asıl olarak en önemli püf noktalarından bir tanesi de budur. Eğer pirinçler yıkanmazsa ve üstlerindeki nişastadan arındırılmazlarsa birbirlerine yapışabilirler. Pirinçler yıkandıktan sonra bir tencerenin içerisine alınan pirinçlerin üzerine iki kase kadar su konulması gerekmektedir. Bu suyun musluk suyu olmaması sağlık açısından çok daha olacaktır. Sürekli karıştırılarak suyun çekmesi beklenen pirinçler, suyu tam manası ile çektikten sonra üzerlerine 2 litre sütün eklenmesi gerekmektedir. 2 litre süt eklendikten sonra kaynamaya bırakılması gerekmektedir. Süt kaynayıp karışım kıvam almaya başlayınca da şekerin eklenmesi gerekmektedir. Şeker ilave edildikten sonra da 15 dakikaya kadar pişirilmesi ile tatlının hazırlanma aşaması son bulmuş olur.

  4 malzemeli sütlaç hem yapım bakımından hem de lezzet bakımından diğer sütlaçları geride bırakmaktadır. Bu tür evde kolay bir biçimde yapılacak olan tatlıların dışarıdan alınması hem bütçeye hem de vücuda çok olumsuz bir biçimde yansımaktadır. Ev yapımı her zaman daha ucuz ve daha sağlıklıdır.

  Afiyet olsun…

  Yükleniyor...